(Видео) Медицинските лица ги објавија деталите за човекот кој се самозапали во Загреб: „Вакво нешто не сме имале со години“

Screenshot-2024-06-11-122938.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПретставници на Клиниката за трауматологија на КБЦ „Сестрите на милосрдието“ во Загреб соопштија дека човекот кој се самозапали пред хрватската Влада е во животна опасност.

„И покрај брзата реакција на итните служби, и покрај навремено спроведените итни мерки на интензивно лекување, животот на пациентот е во опасност поради природата и обемот на повредите. Го следиме неговиот развој, сместен е во делот за интензивно лекување на Одделот за изгореници“, рече д-р Видовиќ.

„Тој има изгореници од четврти степен на речиси целото тело. Дури има и ендо изгореници“, додаде Видовиќ.

„Прогнозата е лоша, но да му дадеме шанса на човекот да преживее. Ќе направиме се што е можно денеска да го спасиме човекот“, рече д-р Видовиќ.

Станува збор за маж кој има 67 години.

„Често наидуваме на изгореници, но вакво нешто немаме со години“, изјави Видовиќ и ја пофали брзата реакција на итната помош.

Мажот моментално е без свест, интубиран и го згрижуваат тројца лекари.

„Тоа е многу сериозна ситуација“, рече Давор Вагиќ, директор на КБЦ „Сестрите на милосрдието“.

„Им благодарам на колегите кои беа тука и му помогнаа на Одделот за изгореници“, изјави Вагиќ.

„Апсолутно беше направено се за да му се помогне што е можно поскоро“, рече тој.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK