(Видео) Активисти за правата на животните го вандализираа портретот на британскиот крал Чарлс

Активистите за правата на животните го вандализираа првиот официјален портрет на британскиот крал Чарлс, кој моментално е изложен во галерија во Лондон. На 11 јуни, групата „Animal Rising“ објави видео на социјалната мрежа X, на кое се гледаат двајца активисти како ставаат две налепници со валјак над портретот на британскиот крал, кој е изложен во галеријата Филип Молд во центарот …

Continue Reading

Здравството е пред колапс, не смее лекарите и учителите да зависат од партиите и од тоа кој ќе победи на избори: порака од панел дискусијата на „Замисли“

Тргање на партиските раце од здравството и конечно воспоставување на мерит систем при вработувањата во болниците, е заедничката клучна порака од денешната панел дискусија што ја организираше Граѓанската сила „Замисли“, со поддршка на Балканскиот центар за конструктивни политики „Солуција“ и Европската фондација за демократија – ЕЕД. Јавното здравство е пред колапс, а младите и квалитетни лекари масовно ни заминуваат во …

Continue Reading

Мајка физички ги нападнала малолетните синови во Чаир: случајот го пријавил поранешниот сопруг

Вчера во 12.00 часот во СВР Скопје, 44 – годишен маж од Скопје пријавил дека на подрачјето на Чаир, неговата поранешна сопруга А.М. физички ги нападнала нивните два малолетни сина. По целосно документирање на случајот ќе следува соодветен поднесок.

Continue Reading

Мајка го фрлила бебето од трет кат: го исфрлила девојчето во корпата за мачка во Берлин

Мајката (41) наводно ја ставила својата едногодишна ќерка во корпа за мачка и ја фрлила низ прозорецот од третиот кат, пренесува „Билд“. Сè се случило во една станбена зграда во Берлин. Инспекторите претпоставуваат дека жената, родум од Чешка, била очајна. Во понеделникот околу 13 часот, тинејџер слушнал плач од корпа за мачки што лежела на земја зад куќа во областа …

Continue Reading

Бајден ја прокоментира пресудата на неговиот син: Јас сум претседател, но сум и татко

Американскиот претседател Џо Бајден ја коментираше пресудата што судиите му ја изрекоа на неговиот син Хантер Бајден, прогласувајќи го за виновен по сите три обвиненија за поседување оружје. Бајден рече дека го прифаќа секој исход од судењето и дека ќе ја почитува одлуката на судот. Како што потсетува CNN, шефот на Белата куќа претходно изјавил дека нема да го помилува …

Continue Reading

Маричиќ: Модернизацијата на државата и јавната администрација се основа на целиот јавен сектор од кој зависат процесите и развојот во секое демократско општество

Првиот заменик претседател на Владата за европски прашања Бојан Маричиќ со свое обраќање на работилницата за повеќе земји на TAIEX, на темата „Како да се постигне успех во пристапниот процес кон Европската Унија: Најдобра пракса, напредок и предизвици на земјите кандидати со фокус на основите на Кластер 1 – Реформа на јавната адинистрација во Северна Македонија.“ Во своето обраќање тој …

Continue Reading

(Видео) Нов гаф на Бајден: имал проблеми додека држел говор во Белата куќа

Американскиот претседател Џо Бајден уште еднаш ја загрижи јавноста со своето однесување, пишуваат светските медиуми. Вчера 81-годишниот Бајден прво „замрзна“ неколку секунди во дворот на Белата куќа додека слушаше концерт. Остатокот од публиката ракоплескал во ритамот на музиката, додека американскиот претседател стоел неподвижен, пишува „Sky News“. Joe Biden appeared to completely freeze at White House Juneteenth celebrations, and then slightly …

Continue Reading

Зеленски: Бараме опрема и финансиска поддршка

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, денеска изјави дека Украина би сакала, со помош на своите сојузници, да ги обнови енергетските капацитети оштетени од нападите на руските сили пред следната зима. Зборувајќи на Конференцијата за закрепнување на Украина, која се одржува во Берлин, Зеленски посебно нагласи дека на Украина и се потребни системи за противвоздушна одбрана за да ја заштити својата …

Continue Reading

Мукаетов – панелист на конференцијата „Чувари на мудроста“ во организација на „Халк банка“

Генералниот директор и Претседател на УО на „Алкалоид“, Живко Мукаетов, зеде учество на конференцијата „Чувари на мудроста“, која по втор пат се одржува во организација на „Халк банка“ АД Скопје, под мотото „Инспирација за новата генерација“. Во рамките на вториот конференциски панел, насловен „Успешна бизнис приказна – посветеност, дисциплина, интуиција“, модериран од Сашко Коцев, а во друштво на ко-панелистот Петар …

Continue Reading