(Видео) Додик сакаше да го бакне Путин три пати, наместо втор бакнеж, претседателот на РС го бакна „воздухот“

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик во Санкт Петербург се сретна со рускиот претседател Владимир Путин. Кликс пишува дека пред средбата се случила малку смешна ситуација кога Додик отишол да го бакне Путин три пати, но очигледно еднаш му било доволно на Путин. Изгледаше дека Путин е збунет од ситуацијата, па го потапка Додик по рамо и ги избегна другите …

Continue Reading

Бајден: Нема да го помилувам мојот син доколку биде осуден

Американскиот претседател Џо Бајден изјави во четвртокот дека нема да го помилува својот син Хантер, кому му се суди во Делавер под обвинение дека го прекршил законот кој им забранува на корисниците на дрога да поседуваат огнено оружје. Во интервју за Еј-би-си Њуз, тој одговори со „да“ на прашањето дали ја отфрла можноста за помилување за Хантер. Тој исто така …

Continue Reading

Данска, Грција, Пакистан, Панама и Сомалија избрани во Советот за безбедност на ОН

Генералното собрание на ОН денеска ги избра Данска, Грција, Пакистан, Панама и Сомалија во 15-члениот Совет за безбедност на ОН со двегодишен мандат, почнувајќи од 1 јануари 2025 година. Советот за безбедност е единственото тело на ОН кое може да носи правно обврзувачки одлуки како што се наметнување санкции и одобрување употреба на сила. Има пет постојани членки со право …

Continue Reading

Почина полскиот војник кој беше избоден од мигранти на границата со Белорусија

Полскиот војник кој беше прободен со нож на границата со Белорусија од мигранти кои се обидуваа да преминат во Европската унија, почина денеска, соопшти армијата, додека Варшава кажа дека ќе бара екстрадиција на лицето одговорно за неговата смрт од Белорусија. Границата со Белорусија е жариште на мигранти кои почнаа да се натрупуваат таму во 2021 година, откако блискиот руски сојузник …

Continue Reading

Момче падна во река во Англија пред четири месеци, денеска е пронајдено неговото тело

Пронајдено е телото на двегодишното момче Ксиел Марузива кое во февруари падна во реката Соар во Лестер, пренесува Скај Њуз. Полицијата во Лестершир соопшти дека телото било пронајдено во раните утрински часови во областа Ејлстоун Медоус во близина на реката. Потрагата по момчето трае од 18 февруари, кога итната помош добила дојава дека детето кое било со членовите на семејството …

Continue Reading

Орбан: Ќе го поддржам холандскиот премиер за шеф на НАТО, но со овие услови

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека може да го поддржи холандскиот премиер во заминување Марк Руте за функцијата генерален секретар на НАТО доколку се исполнат одредени услови. Руте мора да се извини за „навредливите забелешки“ што ги даде за Унгарија, рече Орбан во интервју за порталот „Мандинер“, финансиран од владата. Тој, исто така, мора да се согласи дека Унгарија не …

Continue Reading

Путин ја пофали германската екстремно-десничарска АфД, Шолц: Срамота

Германскиот канцелар Олаф Шолц во четвртокот ги опиша пофалбите на рускиот претседател Владимир Путин за крајнодесничарската партија Алтернатива за Германија (АфД) како „срамни“. „Срамно е што добивте такви пофалби од рускиот претседател“, рече канцеларот во Бундестагот, долниот дом на германскиот парламент, по упадите на членовите на АфД. „Вие работевте напорно за тоа, а граѓаните ќе знаат што да мислат. за …

Continue Reading

Паолини втора финалистка на Ролан Гарос

Италијанката Јасмин Паолини го оставри најголемиот успех во кариерата. Та се пласира во финалето на Ролан Гарос. За титулата, во сабота, ќе се бори со Ига Швјонтек. Паолини по 75 минути игра ја совлада младата Русинка Мира Андреева со резултат 6:3, 6:1. Паолини стана првата Италијанка во финалето на Грен слем по Флавија Пенета и Роберта Винчи во 2015 година. …

Continue Reading

(Видео) Инвазија во САД од џиновски отровни пајаци, нивните нозе се долги 10 сантиметри и можат да летаат

Североисточниот дел на САД се подготвува за инвазија на џиновски отровни пајаци со нозе долги околу 10 сантиметри. Станува збор за пајаците Џоро кои можат да летаат, пренесува Си-би-ес. Претходно оваа година, Њу Џерси за контрола на штетници предупреди на пајаците кои доаѓаат, велејќи дека тие „тешко се пропуштаат“ бидејќи женките имаат распон на нозете до 10 сантиметри и се …

Continue Reading