Почина полскиот војник кој беше избоден од мигранти на границата со Белорусија

Screenshot-2024-06-06-211306.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПолскиот војник кој беше прободен со нож на границата со Белорусија од мигранти кои се обидуваа да преминат во Европската унија, почина денеска, соопшти армијата, додека Варшава кажа дека ќе бара екстрадиција на лицето одговорно за неговата смрт од Белорусија.

Границата со Белорусија е жариште на мигранти кои почнаа да се натрупуваат таму во 2021 година, откако блискиот руски сојузник отвори нова неофицијална рута кон Европа за мигрантите.

Европската унија го коментираше овој потег, велејќи дека тој е дизајниран да создаде криза.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK