Путин ја пофали германската екстремно-десничарска АфД, Шолц: Срамота

sholc.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKГерманскиот канцелар Олаф Шолц во четвртокот ги опиша пофалбите на рускиот претседател Владимир Путин за крајнодесничарската партија Алтернатива за Германија (АфД) како „срамни“.

„Срамно е што добивте такви пофалби од рускиот претседател“, рече канцеларот во Бундестагот, долниот дом на германскиот парламент, по упадите на членовите на АфД. „Вие работевте напорно за тоа, а граѓаните ќе знаат што да мислат. за тоа“, додаде тој.

Путин во средата рече дека „ќе соработува со сите оние кои сакаат да соработуваат со Русија“, вклучувајќи ја и АфД, која е поврзана со серија скандали кои ги поврзуваат неговите главни кандидати за изборите за Европскиот парламент оваа недела со Москва.

На прес-конференцијата во Санкт Петербург со големите меѓународни новински агенции, вклучително и ДПА, Путин рече дека не гледа „знаци на неонацизам во акциите на АфД“. „Не гледаме ништо загрижувачки“, додаде тој како одговор на прашање за неуставните тенденции на партијата.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK