(Видео) Невреме во Хрватска: гром запали куќа, летаа покриви, автомобили заглавени во вода

Пожар избувна во семејната куќа во Борлин по удар на гром по силното невреме. Со тешки телесни повреди се здобил и 52-годишен пожарникар кој е пренесен на лекување, јавува „ Нова ТВ“. Командирот на Јавната противпожарна служба во Карловац, откри детали за повредениот пожарникар. „За време на гаснењето имаше неколку експлозии, најголемата беше при нашето пристигнување, за време на гаснењето …

Continue Reading

Претрес во Скопје, приведени двајца дилери

Денеска полициски службеници од СВР Скопје – Единица за недозволена трговија ги лишиле од слобода Ј.Ј.(22) и Д.Д.(47), двајцата од Скопје. По претходно добиени оперативни сознанија и добиена судска наредба, бил извршен претрес во дом во Скопје, при што биле пронајдени и одземени марихуана и дигитална вага. Лицата се задржани во полициска станица и по целосно расчистување и документирање на …

Continue Reading

Мицотакис: Очекувам од новиот премиер изјава дека името на неговата земја е Северна Македонија и тоа ќе го користи во и вон неговата земја

„Очекувам од новиот премиер да даде јасна изјава дека го почитува Договорот од Преспа и дека името на неговата земја е Северна Македонија и тоа ќе го користи во и вон неговата земја“ рече грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во интервју за телевизијата Стар. Говорејќи за надворешната политика, тој се осврна и на односите со Северна Македонија, посочувајќи дека Атина се …

Continue Reading

Роберт де Ниро: Трамп е кловн кој може да стане тиранин

Познатиот американски актер Роберт де Ниро денеска ненадејно се појави во близина на судот во Њујорк за јавно да го нападне кандидатот за претседателските избори, републиканецот Доналд Трамп, за кого рече дека е „кловн кој може да стане тиранин“. Актерот кој го поддржува актуелниот, демократски претседател Џозеф Бајден изјави дека Њујорк е „неговото место“. „Го сакам овој град, не сакам …

Continue Reading

Лукашенко: „Се приближуваме до жешката фаза од судирот со Западот, не се опуштаме“

Белорусија е изложена на најголемиот притисок во поновата историја од Западот, меѓу нив е и информативниот, кој е увертира во жешката фаза на конфликтот, изјави белорускиот претседател Александар Лукашенко. „Не се опуштаме. Згора на тоа, максимално сме фокусирани на заканите. Причините се познати. Сè уште сме подложени на хибриден притисок од Западот – најголем во поновата историја. Станува збор за …

Continue Reading

Со нови фотографии, Ирина Шајк ја оправда титулата на една од најубавите жени во светот

Една од најпознатите манекенки во светот, Ирина Шајк, на своите приказни на Инстаграм покажа фотографии на кои е во црно бикини. Таа ги остави без здив своите фанови. 38-годишната девојка уживаше во викендот со својата седумгодишна ќерка Леа Де Сејн. Инаку, Ирина е родена на 6 јануари 1986 година во рускиот град Јеманжелинск. Својата манекенска кариера ја започнала во 2004 …

Continue Reading

Путин со предупредување: Земјите од НАТО, кои зборуваат за напади на руска територија треба да бидат свесни со што си играат

Претставниците на земјите од НАТО мора да бидат свесни со што си играат кога зборуваат за предлозите на Западот да му се дозволи на Киев да нападне руска територија, изјави рускиот претседател Владимир Путин. „Претставниците на земјите од НАТО, особено во Европа, особено малите земји, треба да бидат свесни со што си играат. Треба да запомнат дека, по правило, тоа …

Continue Reading

(Видео) Протести во Тирана: експлозии пред влезот на собранието; молотови коктели врз полицајци

Граѓаните повторно се собраа пред собранието на град Тирана, каде се одржа нов протест со барање за оставка од градоначалникот Ерион Велиај, јавува „Vox News“. Тензиите се зголемија по говорите на претставници и активисти на опозицијата. The opposition in #Albania is protesting for the second month in front of the Municipality of #Tirana. They demand the resignation of the Mayor …

Continue Reading

Скопјанец тешко повреден од струен удар

Вчера во 11.05 часот во СВР Скопје било пријавено дека, при извршување работни задачи за приватна фирма во трафостаница на подрачје на Гази Баба, С.М.(56) од Скопје се здобил со струен удар и бил пренесен во Градската општа болница „Св.Наум Охридски“. Во болницата му биле констатирани тешки телесни повреди. За настанот бил известен трудов инспектор, а увид на местото извршила …

Continue Reading