(Видео) Протести во Тирана: експлозии пред влезот на собранието; молотови коктели врз полицајци

Screenshot-2024-05-28-184912.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKГраѓаните повторно се собраа пред собранието на град Тирана, каде се одржа нов протест со барање за оставка од градоначалникот Ерион Велиај, јавува „Vox News“.

Тензиите се зголемија по говорите на претставници и активисти на опозицијата.

Овој протест, според написите, започна со факели и молотови коктели.

Демонстрантите фрлаа молотови коктели кон влезот на градското собрание во Тирана, додека десетици полицајци стоеја пред нив.

Медиумот пренесува дека молотовите коктели не ги погодиле полицајците, туку експлодирале на влезните скали на Градското собрание.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK