Четиригодишно дете паднало во казан каде се подготвувал гулаш: веднаш е хоспитализирано во Белград

Четиригодишно дете паднало во казан со гулаш во неделата на манифестацијата „Гулашијада“ во Баранда. Со брзата реакција на полицијата тоа било извлечено и пренесено на Универзитетската клиника во Тиршова, каде според последните информации се наоѓа на интензивна нега и е надвор од животна опасност, пренесуваат медиумите во регионот. Несреќата се случила кога детето возело велосипед по тротоарите, во придружба на …

Continue Reading

Нетанјаху призна: Се случи трагична грешка

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху го коментираше нападот во текот на ноќта врз шаторскиот камп во градот Рафах во кој загинаа најмалку 45 лица. Израелските одбранбени сили (ИДФ) претходно соопштија дека целеле двајца високи лидери на Хамас во еден од комплексите на групата и ќе ги разгледаат извештаите дека пожарот се проширил во засолништата, загрозувајќи ги цивилите. Нетанјаху рече дека Израел …

Continue Reading

Макрон: Идеите на екстремната десница се шират во Европа

Францускиот претседател Емануел Макрон предупреди денеска во Дрезден за ширењето на екстремната десница во Европа и повика на дополнителна помош за Украина бидејќи се работи и за безбедноста во Европа. „Секаде во нашите демократски општества, идеите кои доаѓаат од екстремната десница се шират. Овој корумпиран ветер се шири низ Европа, тоа е реалноста. Конечно мораме да се разбудиме“, рече Макрон …

Continue Reading

Американски адмирал предупредува: Националната безбедност на САД е загрозена

Националната безбедност на САД е загрозена од бранови руски и кинески граѓани кои се обидуваат да се инфилтрираат во воените бази, предупреди Дерил Кодл, адмирал на американската морнарица. Како што пренесува „Дејли Мејл“, шефот на командата на американската морнарица тврди дека обидите за инфилтрација се случуваат „два или три пати неделно“, само во поморските бази. Минатата година кинеските граѓани направиле …

Continue Reading

Секогаш го кажуваат она што им е на ум: хороскопски знаци кои не се плашат од осуда

Во свет каде што често внимателно ги избираме зборовите за да не ги повредиме другите или да не започнеме конфликти, има луѓе кои секогаш го кажуваат она што го мислат, без оглед на можните последици. Таквата искреност може да биде освежувачка, но и предизвикувачка за оние кои не се навикнати на отворена комуникација. Овие луѓе не се плашат од осудување …

Continue Reading

Сијарто: Унгарија нема да го поддржи 14 пакет санкции против Русија во сегашната форма

Унгарија нема да го поддржи 14-тиот пакет санкции на Европската унија против Русија во неговата сегашна форма, бидејќи тоа е спротивно на интересите на Будимпешта во областа на енергетиката, изјави денеска унгарскиот министер за надворешни работи и трговија Петер Сијарто. „Овој 14-ти пакет санкции е една од најважните теми на денешната дебата“, рече Сијарто, кој учествуваше на состанокот со колегите …

Continue Reading

Бендевска: Преговорите за соработка  на Движењето ЗНАМ-ЗА наша Македонија со ВМРО ДПМНЕ и учество во идната влада се во финална фаза

Потпреседателката на Движењето Знам – За наша Македонија и пратеничка, Весна Бендевска во Тема на денот на Сител телевизија  вечерва изјави дека преговорите со ВМРО ДПМНЕ за соработка и учество во идната влада се во финална фаза. Запрашана дали тоа значи дека се договорени ресорите, Бендевска рече дека  за ресорите  се раговарло врз основа на платформа, стратегиски определби и политички …

Continue Reading

Пукање во Мичиген: убиен 17-годишник, седуммина повредени

17-годишен тинејџер е убиен, а седум лица се повредени во пукотница што се случила во Лансинг во американската сојузна држава Мичиген, соопшти полицијата. Полицијата Ленсинг реагирала на инцидентот што се случил во центарот на градот околу 2 часот и 50 минути по полноќ, се наведува во соопштението, пренесе „УСА Тудеј“. Кога полицајците пристигнале, пронашле голем број луѓе и повеќе жртви …

Continue Reading

Почина легендарниот Бил Волтон

Легендарниот центар, член на Куќата на славните, е роден на 5 ноември 1952 година во Калифорнија. За време на неговата колеџ кариера играше за Универзитетот Ју-Си-Ел-Еј. Бил Волтон пристигна во Портланд Трејл Блејзерс како прв пик на драфтот во 1974 година. Во текот на кариерата играше за Портланд, Лос Анџелес Клиперс, Бостон Селтикс. Тој беше двократен шампион НЦАА шампион и …

Continue Reading