(Видео) Баер со триумф во Купот стави точка на неверојатната сезона

Баер Леверкузен е победник на Купот на Германија за сезоната 2023/2024. и освојувач на „двојната круна“ во германскиот фудбал, откако претходно на доминантен начин ја освои и Бундес лигата. Избраниците на Чаби Алонсо беа подобри од второлигашот Кајзерслаутерн во финалето на Олимпискиот стадион во Берлин со 1:0. Ова беше петто финале за „фармацевтите“ и втора титула во Купот, прва по …

Continue Reading

Тен Хаг: Ако Јунајтед не ме сака, ќе одам на друго место да освојувам трофеи

Манчестер јунајтед го освои ФА Купот откако во големото финале на Вембли го совлада Манчестер сити со 2:1. За Јунајтед ова е прв триумф во ФА купот по 2016 година, вкупно 13. во клупската историја. Ерик Тен Хаг, го освои првиот тофеј како менаџер на Манчестер јунајтед. И покрај победата во ФА купот не е сигурно дека Холанѓанецот и наредната …

Continue Reading

Вирусот на птичји грип е пронајден во говедско месо во САД

Вирусот на птичји грип е пронајден во говедско месо во САД, но официјални лица изјавија дека месото потекнува од една болна млечна крава и дека не било дозволено да се најде во продавниците во земјата, соопшти американското Министерство за земјоделство. Надлежните прецизираат дека говедското месо останува погодно за консумирање. Министерството соопшти дека вирусот бил откриен за време на тестирањето на …

Continue Reading

МЗТ ја одбрани шампионската титулата

Foto/ facebook.com/kkmztskopje МЗТ Скопје ја освои петтата последовна титула, 11. титула во клупската историја. Финалната серија против Пелистер, МЗт ја доби со 3:0. По двете победи на домашен терен, МЗТ вечерва победи во Битола со 78:67. Пелистер се обиде да ја продолжи серијата, да се избори и за четврти натпревар, но кошаракарите на Радуловиќ имаа сила да му се спротивстават …

Continue Reading

Состојбата на словачкиот премиер Фицо се подобрува

Лекарскиот тим, што се грижи за словачкиот премиер Роберт Фицо, по минатонеделниот атентат денеска потврди дека неговата состојба е субјективно подобрена, соопшти прес-службата на словачката Влада. Фицо се лекува во болницата „Рузвелт“ во Банска Бистрица. Тој беше застрелан минатата среда од 71-годишниот писател Јурај Цинтула, кој веднаш беше приведен од полицијата.

Continue Reading

Седумгодишно дете и уште три лице се изгубија на патот од Кожле кон Велес

Четири лица планинарејќи го згрешиле патот и залутале на стрмно опасно место за понатамошно нивно движење. Меѓу лицата има едно малолетно седумгодишно дете. Тие залутале на патот од село Кожле кон Велес, месност Манастирски Мост. Од ЦУК информираат дека тимови се на лице место за да ги извлечат изгубените лица од опасниот стрмен предел меѓу Кожле и Велес.

Continue Reading

Лоцирани се остатоците од авионот што се урна во близина на Загреб

Лоцирани се остатоците од авионот што се урна попладнево во близина на Загреб. Неофицијално се дознава дека три лица преживеале, додека едно лице починало, јавува 24сата. „Денеска во 15 часот и 51 минути е добиена дојава за пад на мал спортски авион во шумата јужно од Керестинац. Полициски службеници излегоа на терен, се укажува помош на повредените, местото на настанот …

Continue Reading

Баерн реши да ризикува, Компани доаѓа во Минхен

Венсан Компани (38) е новиот тренер на Баерн. Барнли, актуелниот клуб на легендарниот фудбалер на Манчестерсити како обесштетување ќе доби 10,2 милиони фунти (околу 12 милиони евра). Трансфер инсајдерот, Фабрицио Романо, објави дека Компани потпишал три годишен договор. Изборот на Компани претставува големо изненадување, бидејќи тој како тренер нема големо искуство и нема остварено голем успех. Првата работа му беше …

Continue Reading

Без име на државава Сиљановска Давкова положи венец на спомен плочата на Св. Кирил и Методиј

Претседателката на државата, Гордана Сиљановска – Давкова вчера на своето прво меѓународно учество на одбележувањето на ликот и делото на словенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј, постави венец, но бидејќи не го признава уставното име Северна Македонија, на венецот нема име на држава, туку пишува „Претеседател Гордана Сиљановска – Давкова“. Откако стапи на должноста, Давкова избегнува да го каже …

Continue Reading