(Видео) Баер со триумф во Купот стави точка на неверојатната сезона

12255264.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKБаер Леверкузен е победник на Купот на Германија за сезоната 2023/2024. и освојувач на „двојната круна“ во германскиот фудбал, откако претходно на доминантен начин ја освои и Бундес лигата.

Избраниците на Чаби Алонсо беа подобри од второлигашот Кајзерслаутерн во финалето на Олимпискиот стадион во Берлин со 1:0.

Ова беше петто финале за „фармацевтите“ и втора титула во Купот, прва по 1993 година.

Леверкузен ја комплетира чудесната сезона, која во сите натпреварувања ја заврши со еден пораз. Баер одигра 53 натпревари во сите конкуренции и загуби само еднаш, во средата од Аталанта во финалето, во Лига Европа.

Победата во финалето против Кајзерслаутерн ја изборија со голот на Џака во 16.минута, а потоа покажаа квалитет кога успеаја да ја одбранат бидејќи од 44.минута играа со фудбалер помалку на теренот.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK