Рјабков: Русија нема доверба во НАТО

Геополитичките проекти со НАТО сега се невозможни, Москва нема доверба во Алијансата и кај нас предизвикува политичка и емотивна одбивност, изјави денеска рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Рјабков. „Геополитички дизајн од секаков вид со НАТО е невозможен. НАТО не е пандан способен за преговори, тоа е групација во која не само што немаме ни најмала доверба, туку ни …

Continue Reading

Ирански командант: Три европски земји ќе одговараат за помошта кон Израел

Командантот на силите Кудс, Есмаил Кани изјави дека трите европски земји кои ги распоредија своите воени авиони за да го одбранат Израел од одмаздничката операција организирана од Иран ќе одговараат. – Франција, Германија и Велика Британија не треба да мислат дека распоредувањето на авионите таа ноќ е крај на проблемот. Да, таа ноќ заврши, но ќе одговорат во догледно време …

Continue Reading

Палмер најдобар млад играч во Премиер лигата

Фудбалерот на Челзи Кол Палмер е најдобриот млад играч во Премиер лигата оваа сезона. Палмер, кој летово пристигна во Челси од Манчестер сити, постигна 22 гола на 33 натпревари и забележа десет асистенции. Тој е водечка сила на сините оваа сезона, а на последните три натпревари постигна по два гола. Тој победи во конкуренција на Александер Исак (Њукасл), Коби Мајно …

Continue Reading

Изгласана новата влада на Хрватска: Пленковиќ по трет пат стана премиер

Пратениците во хрватскиот Сабор вечерва гласаа за доверба на новата влада на премиерот Андреј Пленковиќ. За доверба на Владата гласаа 79 пратеници, против беа 61 пратеник, а еден беше воздржан. Претседателот и членовите на Владата потоа дадоа заклетва пред пратениците, со што Андреј Пленковиќ го започна третиот последователен мандат како премиер. Во Собранието денеска беше претставена четиригодишната програма на новата …

Continue Reading

Дачиќ и Весиќ: Човечки фактор е причина за судирот на возовите

Министерот за внатрешни работи Ивица Дачиќ изјави дека причина за судирот на возовите во тунелот, во кој нема жртви, е човечки фактор, а министерот за транспорт Горан Весиќ изјави дека се повредени 13 патници, од кои четворица се однесена во ургентен центар. – Возот помина низ безбедносното светло и удри во товарен воз кој чекаше дозвола да оди до станицата …

Continue Reading

Салфетката на која Меси потпиша за Барселона продадена за 760.000 фунти

Салфетата на која Лионел Меси ја потпиша согласноста дека ќе и се приклучи на Барселона во 2000 година е продадена за 760.000 фунти (околу 888.000 евра), објави во петокот британската аукциска куќа Бонамс. Бонамс првично очекуваше продажната цена да биде во опсег од 300.000 фунти до 500.000 фунти. Онлајн аукцијата траеше од 8 до 17 мај. „Салфетката ја промени судбината …

Continue Reading

Професорка во Британија осудена за сексуална експлоатација на ученици, забременила со еден од нив

Професорка е прогласена за виновна за сексуално искористување на двајца тинејџери на кои им предавала во нивното средно училиште во Велика Британија. 30-годишната Ребека Џојнс ја дочека пресудата на слобода, но беше суспендирана од работа во училиштето. Британските медиуми јавуваат дека Џојнс веќе била суспендирана и пуштена со кауција поради секс со 15-годишен ученик, идентификуван во пресудата како Момче А, …

Continue Reading

Нетанјаху: Сите заложници ќе ги вратиме дома, живи или мртви

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека е „посветен“ на враќање на преостанатите заложници дома, откако претходно денеска беше објавено дека израелските сили ги пронашле телата на тројцата заложници киднапирани од палестинската милитантна група Хамас. Тој истакна дека срцето му е „скршено“ од веста дека се пронајдени телата на Ицак Гелерентер, Амит Бускил и Шани Лук, пренесува „Тајмс оф Израел“. …

Continue Reading

Алкалоид го победи Вардар 1961, ќе се бори за трофејот во Купот

Фото/ facebook.com/rkalkaloid Алкалоид ќе му се спротивстави на Еурофарм Пелистер во борбата за трофејот во Купот на Македонија. Вечерва, Алкалоид славеше победа над бранителот на пехарот, Вардар 1961 со 25:24 (15:13). Со исклучок на почетните минути кога црвено-црните поведоа со 4:0, натпреварот беше изедначен, а во финишот крајно драматичен. Во последните осум минути Алкалоид влезе со предност 24:22. Во последната …

Continue Reading