Палмер најдобар млад играч во Премиер лигата

imago1035303015h.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKФудбалерот на Челзи Кол Палмер е најдобриот млад играч во Премиер лигата оваа сезона.

Палмер, кој летово пристигна во Челси од Манчестер сити, постигна 22 гола на 33 натпревари и забележа десет асистенции.

Тој е водечка сила на сините оваа сезона, а на последните три натпревари постигна по два гола.

Тој победи во конкуренција на Александер Исак (Њукасл), Коби Мајно (Манчестер јунајтед), Букајо Сака и Вилијам Салиба (Арсенал) и Дестини Удоги (Тотенхем).

Траката за Златната копачка во Премиер лигата, Палмер ќе ја заврши на второто место зад Ерлинг Халанд од Манчестер сити, кој постигна 27 гола.

И не само тоа, 22-годишниот Палмер е номиниран и за најомилен играч на гласањето на навивачите во Премиер лигата.

Офанзивниот играч за врска на Челзи неодамна беше прогласен и за играч на месец април во Премиер лигата, откако постигна седум гола на четири натпревари.

Треба да се додаде дека тој со огромно мнозинство ја освои наградата за најдобар играч на Челзи оваа сезона.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK