Алкалоид го победи Вардар 1961, ќе се бори за трофејот во Купот

440384009_18000750311622865_3796683483448568024_n.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKФото/ facebook.com/rkalkaloid

Алкалоид ќе му се спротивстави на Еурофарм Пелистер во борбата за трофејот во Купот на Македонија. Вечерва, Алкалоид славеше победа над бранителот на пехарот, Вардар 1961 со 25:24 (15:13).

Со исклучок на почетните минути кога црвено-црните поведоа со 4:0, натпреварот беше изедначен, а во финишот крајно драматичен.

Во последните осум минути Алкалоид влезе со предност 24:22. Во последната минута екипата на Кире Лазаров влезе со 25:24, не го искорсит последниот напад, а Вардар 1961 во последната секунда избори седмерец.

Голамнот Галевски го одбрани ударот на Срдановиќ. Најдобар стрелец на мечот беше Мартин Серафимов со седум гола, пред Арно Бинго со шест гола.

Финалниот натпревар во СЦ „Борис Трајковски“ ќе се одигра в недела од 19:30 часот.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK