(Видео) Челзи на чекор до Лига Европа, Јунајтед подобар од Њукасл

Фудбалерите на Челзи направија значаен чекор кон Лига Европа со победата од 2:1 (1:0) во Брајтон, додека Манчестер Јунајтед на домашен терен го победи Њукасл со 3:2 (1:0). Со нови три бода, избраниците на Маурисио Покетино ја задржаа предноста од три бода пред Њукасл и Манчестер Јунајтед. На југот на Англија, Челзи поведе со голот на Кол Палмер во 34. …

Continue Reading

(Видео) Јувентус го освои Купот на Италија

Фудбалерите на Јувентус го освоија Купот на Италија. Во финалето, Јувентус ја победи Аталанта со 1:0. Единствениот гол го постигна Душан Влаховиќ во четвртата минута. Финалето беше решено во четвртата минута, српскиот напаѓач Душан Влаховиќ избегна офсајд и рутински од 12 метри го совлада Карнесеки. Потоа играчите на Јувентус одигра фантастично тактички до крајот на натпреварот. До крајот на првото …

Continue Reading

САД: Додик е безбедносна закана

Соединетите Американски Држави го сметаат лидерот на босанските Срби Милорад Додик за закана за безбедноста, а спремни се да реагираат на секое загрозување на опстанокот на Босна и Херцеговина како држава, изјави американскиот амбасадор во Сараево Мајкл Марфи. Марфи потсети на изјавата на Додик дека „не сака да дише ист воздух со Бошњаците“, оценувајќи дека тоа би требало да го …

Continue Reading

Како да одберете премија за осигурување според потребите на вашиот бизнис?

Како и со кој пакет ќе се осигура бизнисот е прашање на кое секој просперитетен менаџер на компанија треба да има одговор. Да се моли да не се случи штета, загуба од различен размер, е деловен стил на менаџирање од некое постаро време. Осигурувањето на бизнисите не е задолжително, и најверојатно тоа е причина за низок процент на осигурувања во …

Continue Reading

Силјановска-Давкова: Грозоморен напад врз словачкиот премиер, се молиме за негово здравје

Македонската претседателка Гордана Силјановска Давкова реагираше на веста за атентатот врз словачкиот премиер Роберт Фицо. „Бев длабоко шокирана кога ја слушнав веста за грозоморниот напад врз словачкиот премиер Роберт Фицо. Се молиме за негово здравје и брзо закрепнување! Нашите мисли се со неговото семејство и со народот на Словачка“, напиша Силјановска Давкова. I was deeply shocked to hear the news …

Continue Reading

Министерство за правда изрази благодарност до турските власти за екстрадицијата на Палевски

Министерството за правда изрази благодарност до турските власти за преземањето на сите неопходни мерки за екстрадицијата на Љупчо Палевски-Палчо, кој вечерва од Турција е пренесен во земјава и спроведен во истражниот затвор Шутка. – Министерството за правда и министерот Кренар Лога изразуваат голема благодарност до турските власти, особено до министерот за правда на Република Турција, Јилмаз Тунч за нивната брза …

Continue Reading

Палевски екстрадиран, по пет месеци, стигна во Шутка

Љупчо Палевски Палчо по пет месеци стигна во затворот во Шутка откако заврши постапката за екстрадиција од Турција. Палевски со возила без полициски ознаки пристигна во истражниот затвор Скопје затоа што во отсуство му е одредена мерка притвор. Неговата партја Десна објави на „Фејсбук“ дека тој слетал во Скопје. И Министерството за внатрешни работи потврди дека Палевски стигна во затворот …

Continue Reading

Жена физички нападната од возачот на автобус на ЈСП

Вчера во 17.15 часот во СВР Скопје, С.Б.(60) од Скопје пријавила дека околу 10.20 часот на автобуска постојка на Транспортен центар-Скопје била физички нападната од едно лице – возач на автобус на ЈСП. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Continue Reading

ВМРО-ДПМНЕ: Министерството за здравство крахираше и во случајот Токсикологија

Негативната селекција и непрофесионализмот како на Клиниката за токсикологија, така и на ниво на целокупното јавно здравство во Македонија продолжуваат на штета на пациентите, велат од ВМРО-ДПМНЕ. „Здравствените власти селектирано постапуваат по извештаи од надлежни институции,па така наместо да се разреши организациската директорка на Клиника за токсикологија за чија работа има низа забелешки, Демири го разрешува медицинскиот директор без конкретни …

Continue Reading