Палевски екстрадиран, по пет месеци, стигна во Шутка

441499479_122148404522192864_1298686390931187498_n.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЉупчо Палевски Палчо по пет месеци стигна во затворот во Шутка откако заврши постапката за екстрадиција од Турција.

Палевски со возила без полициски ознаки пристигна во истражниот затвор Скопје затоа што во отсуство му е одредена мерка притвор.

Неговата партја Десна објави на „Фејсбук“ дека тој слетал во Скопје.

И Министерството за внатрешни работи потврди дека Палевски стигна во затворот во Шутка.

„Министерството за внатрешни работи ја известува јавноста дека денеска (15.05.2024) полициски службеници од Секторот за меѓународна полициска соработка на МВР во соработка со турската полиција го завршија процесот на екстрадиција од Република Турција на Љупчо Палевски (59) од Скопје, за кого беше распишана меѓународна потерница за истрага за кривични дела „грабнување” и “убиство“ по издадена наредба XV KO бр 3047/23 од Основното јавно обвинителство Скопје. Лицето е пренесено во КПУ Затвор Скопје“, велат од МВР.

Палевски е првоосомничен за убиството на Вања Ѓорчевска од Скопје и Панче Жежовски од Велес.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK