Силјановска-Давкова: Грозоморен напад врз словачкиот премиер, се молиме за негово здравје

52591472_2787909828100950_2262907685739429888_n-1-800x533.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKМакедонската претседателка Гордана Силјановска Давкова реагираше на веста за атентатот врз словачкиот премиер Роберт Фицо.

„Бев длабоко шокирана кога ја слушнав веста за грозоморниот напад врз словачкиот премиер Роберт Фицо. Се молиме за негово здравје и брзо закрепнување! Нашите мисли се со неговото семејство и со народот на Словачка“, напиша Силјановска Давкова.

Словачкиот премиер Роберт Фицо е затрелан по владин состанок, околу 150 километри североисточно од Братислава.

Обидот за атентат се случил кога Фицо отишол меѓу насобраните луѓе.

Според информациите, премиерот на Словачка бил застрелан со два до три куршуми во градите и стомакот. Со хеликоптер итно бил пренесен во болница во Братислава.

Напаѓачот е уапсен на самото место.

Словачките медиуми јавуваат дека состојбата му е многу тешка и ќе биде опериран.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK