Ситуацијата на Блискиот Исток станува сè подраматична: повторно се огласи Бајден, кажа кога очекува ирански напад врз Израел

Американскиот претседател Џо Бајден им рече на новинарите во Белата куќа дека очекува Иран да го нападне Израел „порано отколку подоцна“, пренесе Си-ен-ен. „Не сакам да навлегувам во разузнавањето, но моите очекувања се дека ќе биде сега, а не подоцна“, им рече Бајден на новинарите на прашањето колку е блиску иранскиот напад врз Израел. Запрашан каква порака има сега за …

Continue Reading

Германија ги предупреди своите граѓани да го напуштат Иран

Германија ги предупреди своите граѓани да го напуштат Иран, велејќи дека постои ризик од ненадејна ескалација на постојните тензии на Техеран со Израел и дека Германците во Иран би можеле да бидат изложени на ризик од произволно апсење во земјата. „Во постојните тензии, особено меѓу Израел и Иран, постои ризик од ненадејна ескалација. Не може да се исклучи можноста за …

Continue Reading

Саинц се договорил со Мерцедес

Шпанскиот возач Карлос Саинц би можел да стане нов член на Мерцедес. Ваквиот епилог ќе значи дека Мерцедес и Ферари направија рокада на возачките позиции, откако пред стартот на новиот шампионат, италијанскиот тим објави дека Луис Хамилтон ќе вози за нив од 2025 година. Медиумите шпекулираа дека од 2025 година покрај Џорџ Расел во Мерцедес ќе вози талентираниот Формула 2 …

Continue Reading

Културна револуција и авторска уметност на промотивниот настан – започнуваат Денови на Смилевскиот конгрес

Новата национална установа Манифестација „Денови на Смилевскиот конгрес“ преку неофицијална програма започна со славење на историјата и културата. Музичките настани кои се организираат во чест на Смилевскиот конгрес се своевидна културна револуција со израз на авторската уметност. Директорот на установата, Владимир Деловски, нагласи дека концертот под името „Кооперација сешн“ е поттикнат од значењето на постојаната соработка на уметниците и културните …

Continue Reading

(Видео) „Гласот за Стево и Коалицијата за европска иднина е глас за европска Македонија“, порача Ковачевски

„Заедно со нашиот Претседател, Стево Пендаровски, имаме визија и план како да ја внесеме Македонија во Европската унија. Решителни сме, имаме волја, храброст и знаење како да ја обезбедиме европската иднина на земјата, на сите наши граѓани. На сите сегашни и идни генерации. И со вас, граѓаните, заедно во тоа ќе успееме во тоа“, посочи претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски, …

Continue Reading

(Видео) Силјановска Давкова: Легитимитетот извира од граѓаните и ним им припаѓа

„Ако не го остварувате она што сте го ветиле, ако не сте напредувале во економијата, во здравството, социјалната заштита, образованието, вие сте делигитимирани и треба да си одите! Не да ветувате дека сега во вториот мандат чуда ќе направите. Однесувањето на нашиот претседател ми личи на Јанус со не знам колку лица. Еднаш вели: – Се што не сум остварил, …

Continue Reading

(Видео) Ковачевски: Колку и да е тешко, ќе работам ден и ноќ да испорачам резултат, да ги исправиме грешките

„Знаевме дека нема да биде лесно да се работи во услови на најголема економска и енергетска криза. Но ние не се откажавме. Никого не оставивме сaм, силно ги поддржавме граѓаните и компаниите со 2,6 милијарди евра. И успеавме. Денеска гледаме дека сите тие мерки и политики вродиле плод. Инфлацијата е намалена и целосно ставена под контрола“, посочи претседателот на СДСМ, …

Continue Reading

Македонецот Шортс го однесе Париз до трофејот во Еврокупот

Кошаркарите на Париз го освоија Еврокупот, само шест години откако овој клуб беше основан во главниот град на Франција. Париз по победата на свој паркет го совлада и тимот на Бург и на гости со 89:81 и со тоа стигна до трофејот кој воедно им носи пласман во Евролигата. Зад овој тим е неверојатна сезона, а јасно беше дека ќе …

Continue Reading

Мицкоски до Пендаровски: Kакви планови коваше со Артан, Ковачевски и Ахмети за измените на кривичниот законик и евентуална амнестија на поранешни политичари

„И на митинзите Стево Пендаровски и СДСМ нема ништо да кажат за извештајот на Фридом хаус. И додека научил една празна и често повторувана фраза дека немал ниту една црна дамка во кариерата, во извештајот на американската Фридом хаус седи дека државата каде тој е претседател е силно криминализирана, а новинарите што пишуваат за криминалот се под притисок на властите“, …

Continue Reading