Ситуацијата на Блискиот Исток станува сè подраматична: повторно се огласи Бајден, кажа кога очекува ирански напад врз Израел

Бајден-задоволен-од-договорот-меѓу-Израел-и-Хамас.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKАмериканскиот претседател Џо Бајден им рече на новинарите во Белата куќа дека очекува Иран да го нападне Израел „порано отколку подоцна“, пренесе Си-ен-ен.

„Не сакам да навлегувам во разузнавањето, но моите очекувања се дека ќе биде сега, а не подоцна“, им рече Бајден на новинарите на прашањето колку е блиску иранскиот напад врз Израел.

Запрашан каква порака има сега за Иран, американскиот претседател рече: „Немојте“.

Како одговор на повеќе прашања од новинарите во просторијата, вклучително и дали американските војници се во опасност, Бајден се врати на говорницата и рече дека САД се „посветени“ на одбраната на Израел.

„Ние сме посветени на одбраната на Израел. Ќе го поддржиме Израел, ќе помогнеме да се одбрани Израел, а Иран нема да успее“, рече Бајден.

Соединетите Американски Држави се во состојба на висока готовност за значителен ирански одмазднички напад врз Израел во последниве денови, бидејќи стравувањата од поширока регионална војна растат.

Постои „реална“, „веродостојна“ и „можна“ закана за напад од Иран, соопшти во петокот Белата куќа, откако Израел минатата недела изврши напад врз ирански дипломатски комплекс во Сирија, при што загинаа тројца ирански генерали.

Бајден, кој веќе предупреди дека Иран се заканува со „значаен напад“ врз Израел, постојано добива информации за ситуацијата од неговиот тим за национална безбедност.

САД и неколку други земји, вклучително и Велика Британија и Франција, издадоа нови упатства за патување за владините службеници во Израел откако се појави иранската закана.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK