Маричиќ: Обединетоста на регионот на југоисточна Европа значи забрзана интеграција на земјите кандидати на патот кон унијата

Првиот заменик претседател на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ беше домаќин на министерскиот состанок на министри за европски прашања учесници во процесот за соработка во Југоисточна Европа во рамки на претседавањето со ПСЈИЕ 2023-2024. По состанокот на кој се усвојуваше заедничката изјава со која учесниците на Процесот за соработка на југоисточна Европа кои се земји-членки на ЕУ ја …

Continue Reading

Костадиновска-Стојчевска: Само гласни и обединети ќе се спротивставиме на говорот на омраза и родово насилство

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, на панел-дискусијата „Предизвиците на говорот на омраза: Еманципација и еднаквост на жените во политиката“ што се одржа во „Мала станица“ рече дека треба да сме гласни и обединети против говорот на омраза со што ќе покажеме дека тоа не е новото нормално. „Да не бидам гласна, храбра, независна како тие што рекламираат кредити туку да …

Continue Reading

Кумановец измамен од две лица за 800 евра, му кажале дека направиле сообраќајка и му дале лажни дијаманти во замена за пари

Вчера во 14.30 часот во СВР Куманово, 73-годишен маж од Куманово пријавил дека на плоштадот „Македонија“ во Скопје бил измамен од две лица за сума од 800 евра, извести МВР. „Според пријавеното, лицата му кажале дека направиле сообраќајна незгода и дека им требаат парите за да одат на лекар и за возврат ќе му дадат дијаманти, а откако ќе завршат …

Continue Reading

Мобилната вештачка интелигенција Galaxy AI ќе биде достапна на избрани модели на уредите на Galaxy

Новото ажурирање на One UI 6.1 обезбедува револуционерна мобилна вештачка интелигенција за уште повеќе корисници на уредите на Samsung Galaxy – Samsung Electronics објави дека извонредните карактеристики на Galaxy AI1, кои беа претходно претставени со серијата Galaxy S24 оваа година, ќе бидат достапни на избрани модели од претходната генерација на уреди на Galaxy од 28 март. Со новото ажурирање на …

Continue Reading

„СДС во неполни четири години има потрошено над 18 милиони денари за реклами на Фејсбук“, велат од Левица

„Според јавно достапните информации на Meta Ad Library Report пробугарската СДС во неполни четири години има потрошено над 18 милиони денари за свое политичко рекламирање на социјалната мрежа Фејсбук“, велат од партијата Левица. „Имено, СДС од директни извори, односно од официјалните профили на октроираниот премиер Димитар Ковачевски, официјалниот профил на СДС на „нашата земја“, официјалните профили на екс премиерот Зоран …

Continue Reading

Али Ахмети од Гостивар: Европскиот фронт е апсолутен победник на изборите

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети денеска во Гостивар одржа прес-конференција на која го потпиша коалицискиот договор за Европскиот фронт со претседателот на Турската демократска партија, Бејџан Иљаз. Пред присутните Ахмети нагласи дека овој фронт нема да биде за еднократна употреба само за претседателски и локални избори, овој фронт ќе биде долготраен, затоа што интересите се заеднички, не можеме да ги …

Continue Reading

Николовски: Одлично напредува изградбата на системот за наводнување Колибари во Кичево

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски денеска во Кичево изврши увид во градежните активности од изградбата на системот за наводнување Колибари- Црвивци. Изградбата на системот за наводнување Колибари- Црвивци започна во месец мај минатата 2023 година. Преку овој систем се опфаќа наводнување до нови 160 хектари обработливо земјоделско земјиште, покрај Зајашка Река. „Изградбата на овој систем се одвива …

Continue Reading

Кривична против 37-годишник од Кочанско, се заканувал на полицајци преку социјалните мрежи

Надворешна канцеларија за криминалистички работи Кочани поднесе кривична пријава против 37-годишниот Д.Р. од село Облешево, кочанско, поради постоење основи на сомнение за сторени три кривични дела „загрозување на сигурноста“, извести МВР. „Во периодот од 24.02 до 28.02.2024 на социјалната мрежа Фејсбук, пријавениот во неколку наврати испратил пораки со заканувачка содржина на тројца полициски службеници“, соопшти МВР.

Continue Reading

Кривични против неколку лица од Скопје за „убиство во обид“ и „соизвршителство“

СВР Скопје поднесе кривична пријава против 31-годишниот С.Е. и 49-годишниот Х.Е., двајцата од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „убиство во обид“ и против 28-годишниот И.Е., 23-годишниот Б.Е. и 21-годишниот Ј.Б. поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „убиство во обид“ и „соизвршителство“, извести МВР. „На 08.03.2024 на подрачјето на Бит Пазар, по претходно …

Continue Reading