Силен земјотрес во Италија, почувствуван и во Словенија и Хрватска

Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC) соопшти дека вечерва во 22 часот и 20 минути, северниот дел на Италија е погоден од земјотрес со јачина од 5,0 степени според Рихтеровата скала. Епицентарот на земјотресот бил на 13 километри од градот Толмецо. Според првите податоци, земјотресот се случил на длабочина од 10 километри. Се почувствува и во соседните земји, вклучително и Словенија и …

Continue Reading

Мицкоски: ЕУ треба да го преиспита кон Македонија, многу откажувања направивме

Нема да прифатиме диктат како овој сега од Бугарија. Ние повеќе од две и пол децении откако го почнавме патот ние не сме почнале преговори, рече претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на гостување во МРТ во централниот Дневник. Мицкоски се осврна на случајот со Босна и Херцеговина и начинот на кој таа стартуваше преговори со ЕУ. „Последниот аргумент кој ги …

Continue Reading

(Видео) Шпанската армија од авион исфрли 26 тони храна во Појасот Газа

Шпанија денеска испушти 26 тони храна од авион во опколениот Појас Газа и побара од Израел да ја отвори копнената граница за помош. „Утрово беа фрлени 26 тони хуманитарна помош, која се состои од над 11.000 оброци“, соопшти шпанското Министерство за надворешни работи. #BREAKING #Spain #Gaza The Spanish Air Force delivered 26 tons of food aid to the Gaza Strip. …

Continue Reading

Мицкоски: Балансерот за вработување до сега се злоупотребуваше и фрустрираше, потребно е да се напредува според квалитет

„Од она што во јавноста не е познато, но еве сега сакам да го кажам е тоа дека балансерот како алатка беше донесен со цел да практично имаме правилна застапеност во рамките на институциите зборам на не мнозинските етнички заедници и практично тој својата цел ја исполни. Денеска ако ги видите процентите ќе дојдете до овој заклучок дека имаме правилна …

Continue Reading

Претставници на ДУИ одржаа работна средба со СКСЗМ

Претставниците на Демократската Унија за Интеграција, Бујар Османи, министер за Надворешни Работи и кандидат за претседател, Крешник Бектеши, министер за Економија и Фатмир Бесими, министер за Финансии од Секретаријатот за Економски Прашања и Финансии денеска одржаа работна средба со претседателот на Стопанска комора на Северозападен на Македонија Менди Ќира и членови на управниот совет на Комората. Министерот Бектеши по средбата …

Continue Reading

Израел бара средба со САД во врска со планираниот напад на Рафах

Израел побара нов датум за средба со американски официјални лица за да разговараат за воените планови на Израел во Рафах во јужниот дел на Газа, изјави американски официјален претставник, неколку дена откако премиерот Бенјамин Нетанјаху ненадејно ги откажа планираните разговори. Нетанјаху ја откажа планираната посета на висока израелска делегација на Вашингтон, откако САД дозволија гласање за резолуцијата за прекин на …

Continue Reading

Мицкоски: Платформа 1198 е основата на идното управување со државата, ќе обезбеди надеж и промени

Состојбата во државата е таква каква што е многу лоша, катастрофална. Тоа се гледа и на анкетите на јавното мислење. Тоа што ВМРО-ДПМНЕ го нуди е надеж, а тоа е дека овие седум години никогаш нема да се повторат и во име на тоа по неколку месечна напорна работа консултации со лица од многу области го подготвивме овој документ Платформа …

Continue Reading

Канада надмина 40 милиони жители, речиси една четвртина не се Канаѓани

Канада ќе достигне рекордни 40,77 милиони жители во 2023 година, најмногу благодарение на привремената имиграција, но порастот на населението не помина без предизвици, пишува Ројтерс повикувајќи се на Канадскиот статистички уред. Канада беше побогата за 1,27 милиони луѓе во 2023 година, што е за 3,2 отсто повеќе од претходната година, што е највисок годишен пораст од 1957 година, според податоците …

Continue Reading

Шукова: Со инвестирање во крупни капитални проекти за подобрување на водоснабдителните и колекторски системи го подобруваме здравјето на граѓаните

Денес министерката за животна средина и просторно планирање Каја Шукова, дополнителна заменик министерка за труд и социјална политика Јованка Тренчевска и градоначалник на општина Валандово Перо Костадинов ги посетија локациите во општина Валандово каде Владата на Република Северна Македонија преку Министерството за животна средина и просторно планирање инвестира во крупни капитални проекти со кои се подобрува животниот стандард на граѓаните. …

Continue Reading