Силен земјотрес во Италија, почувствуван и во Словенија и Хрватска

Screenshot-2024-03-27-224317.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЕвропско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC) соопшти дека вечерва во 22 часот и 20 минути, северниот дел на Италија е погоден од земјотрес со јачина од 5,0 степени според Рихтеровата скала.

Епицентарот на земјотресот бил на 13 километри од градот Толмецо.

Според првите податоци, земјотресот се случил на длабочина од 10 километри.

Се почувствува и во соседните земји, вклучително и Словенија и дел од Хрватска, пишуваат хрватските медиуми.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK