Погребот на Мирко Попов ќе биде утре на Градските гробишта „Бутел“

Утре на 26 март, во 12.30 часот, на скопските гробишта „Бутел“ во Капела 1 ќе му оддадеме почит на прерано починатиот музичар, композитор, текстописец, издавач, диџеј и продуцент Мирко Попов, објави неговата издавачка куѓа „ПМГ Рекордингс“. Попов е роден во 1972 година во Скопје. Израснат во Градски ѕид, како што и самиот велеше во неговото „кучкар маало“, почнува да купува …

Continue Reading

Русите бараат притвор за уште три лица за масакрот во Москва

Рускиот истражен комитет побара притвор за уште тројца обвинети во случајот со терористичкиот напад во центарот Крокус во Москва. „Примени се уште три досиеја: тоа се Аминчон Исроилович Исломов, Диловар Исроилович Исломов, како и Исроил Ибрагимович Исломов, соопшти судот за агенцијата РИА Новости. Тие се обвинети за помагање на терористите кои го нападнаа Крокус – браќата Исломов – се приклучиле …

Continue Reading

25 март 1905 грчките андарти во Егејска Македонија го запалија Загоричани, 26 март 1941 Македонија го разбуди Балканот

На 25 март 1905 година околу 300 грчки андарти го запалиле селото Загоричани, а населението го масакрирале. Убиле 60 селани, имало многумина ранети и биле запалени повеќе куќи. Масакрот го организирал костурскиот митрополит  Германос Каравангелис. „О, Боже! Перото е бессилно да ги опише ужасите, злосторствата на тие ѕверолики луѓе вооружени од глава до петици. Тие извршија ужаси нечуени досега во …

Continue Reading

Тошковски: Со новиот модел на достава на личните карти на граѓаните во Скопје доставени се четири и пол пати повеќе лични карти

Министерот за внатрешни работи Панче Тошковски соопшти дека со новиот модел на достава на личните карти на граѓаните во Скопје доставени се четири и пол пати повеќе лични карти. -Пред две недели го укинавме претходно воспоставеното решение за достава на лични карти според кое полициски службеници ги доставуваа личните карти на домашна адреса на граѓаните и воведовме нов механизам за …

Continue Reading

Во терористичкиот напад загина руски хокеар: Беше весела личност и вистински професионалец

Русија ја потресе голема трагедија поради терористички напад, во кој загина и еден спортист. Нападите во концертната сала „Крокус“ ​​во петокот вечерта однесоа најмалку 137 животи, а повредени се повеќе од 150 луѓе, што го прави најсмртоносниот настан во Русија во последните две децении. Меѓу жртвите е и познатиот хокеар Алексеј Рудницки (39), кој, според извори од Министерството за финансии …

Continue Reading

Трамп: Нападот на Хамас е страшен, но Израел мора да ја прекине војната

Републиканскиот претседателски кандидат Доналд Трамп рече дека ќе реагира на ист начин како Израел по нападот на Хамас на 7 октомври, но нагласи дека Израел ја губи меѓународната поддршка и треба да ја прекине својата војна против исламистичката група во Газа. Убиственото дивеење на Хамас низ јужен Израел е „една од најтажните работи што некогаш сум ги видел“, рече Трамп. …

Continue Reading
Откако извиси за Кепа, Баерн тргна по голманот на Севилја

Македонија загуби од Црна Гора

Foto/FFM.MK Македонската репрезентација во Анталија, во контролен натпревар загуби со 1:0 од Црна Гора. Првото полувреме на стадионот „Мардан“ во Анталија мина во наша доминација, но за жал во завршницата Црногорците беа поконкретни и го постигнаа единствениот гол. Првата закана по црногорскиот гол ја упати Миовски во 6. минута, потоа од околу дваесеттина метри се обиде Елмас, изнудувајќи интервенција на …

Continue Reading

Сите вклучени во масакрот мора да умрат, убијте ги сите, вели Медведев

Поранешниот руски претседател Дмитриј Медведев повика да бидат убиени вооружените лица и сите други вклучени во масакрот во петокот во близина на Москва. Масакрот предизвика дискусии меѓу сојузниците на Владимир Путин за повторно воведување на смртната казна, која беше укината во Русија во 1996 година, пишува Sky News. „Сите ме прашуваат што да се прави? Тие се фатени. Дали треба …

Continue Reading

Арнолд Шварценегер имаше итна операција на срцето: „Се појавија компликации, истиот здравствен проблем ги уби мајка ми и баба ми“

Арнолд Шварценегер откри дека неодамна имал операција на срцето. Поради вроден проблем со срцевите залистоци, тој веќе имаше три интервенции на срцето, но претходните интервенции предизвикаа компликации поради кои лекарите сега мораа да му стават пејсмејкер на Шварценегер. „Минатиот понеделник имав операција за да станам малку повеќе машина: добив пејсмејкер. До петокот веќе присуствував на голем еколошки настан со мојата …

Continue Reading