„Одбивме 200 милиони за Јамал“

Џоан Лапорта, првиот човек на Барселона, објави дека ја одбиле понудата од 200 милиони евра за 16-годишниот Ламин Јамал. Понудата за за еден од најперспективните играчи во светот била испратена од „Паркот на принцовите“ во Париз. „Нашиот одговор за Јамал е не. Сите негови и наши амбиции се поврзани со Барселона. Иако медиумите пишуваат дека сме во лоша финансиска состојба, …

Continue Reading

Од утревечер дожд и опаѓање на температурите

Утре ќе се задржи сончево и релативно топло време. Ќе дува умерен до засилен јужен ветер, а кон крајот на денот, во текот на ноќта и во понеделник ќе има повремени врнежи од дожд. Наместа врнежите ќе бидат поројни, проследени со ретки грмежи и силен ветер (над 70 km/h), информираат од УХМР. Поради продор на постудена воздушна маса на повисоките …

Continue Reading

(Видео) Баумгартнер за шест секунди постигна гол

Австрија, во пријателски во Братислава ја победи Словачка со 2:0. Натпреварот го обелажа Кристоф Баумгартнер, кој постигна гол по само шест секунди игра. Ова е најбрзиот гол во историјата на репрезентативниот фудбал. Претходниот рекордер беше Лукас Подолски кој во 2013 година против Еквадор постигна гол во седмата секунда. 6 SEKUND! 🤯🤯🤯 Christoph Baumgartner i Austria na prowadzeniu ⚽️🔥 pic.twitter.com/L5C3xzY6dS — …

Continue Reading

Марихуаната ќе биде легална во Германија од први април

Поседувањето и одгледувањето канабис во домашни услови ќе стане легално во Германија на 1 април откако законот ја помина и последната пречка и беше усвоен во Бундесрат, телото кое ги претставува сојузните покраини. Сите граѓани постари од 18 години ќе смеат да поседуваат до 25 грама марихуана и да одгледуваат најмногу три стебла дома. Од 1 јули, некомерцијалните клубови за …

Continue Reading

Час за планетата Земја: Исклучете ги светлата точно во 20.30 часот

Во рамките на кампањата „Часот на планетата Земја“ ширум светот, од 20:30 до 21:30 часот ќе биде исклучено светлото, јавното и украсното осветлување на еден час. Ова е една од најголемите планетарни иницијативи за зачувување на природата и животната средина, која е поддржана од 190 земји. Акцијата „Час на планетата“ започна во Сиднеј во 2007 година и секоја година добиваше …

Continue Reading

Таџикистан: Најдовме три лица чии пасоши ги имале напаѓачите од Москва

Уапсените четворица осомничени напаѓачи по смртоносниот напад во концертна сала во близина на Москва се странски државјани, соопшти денеска руското Министерство за внатрешни работи. Русија денеска објави дека ги уапсила сите четворица осомничени вооружени лица за нападот во кој загинаа 133 лица, а претседателот Владимир Путин вети дека ќе ги пронајде и казни оние што стојат зад нападот. Претходно беше …

Continue Reading

Демократски сојуз преговара со ВМРО-ДПМНЕ, еден од приоритетите е граѓански устав

На денешната прес-конференција, Павле Трајанoв, претседател на Демократскиот сојуз, ги презентираше врвните приоритети на Демократскиот сојуз. Демократскиот сојуз е автентична политичка партија која е препознатлива по своите политички ставови и цврсто определена за демократија, владеење на правото и севкупен развој и просперитет на Македонија, како суверена и модерна европска држава. Евроинтеграциските процеси се „моторна сила“ кои ја движат Македонија напред …

Continue Reading

Осуденик од КПУ Идризово со остар предмет нападнал друг осуденик

На 22.04.2024 во 15.54 часот во СВР Скопје, од Казнено – поправната установа Затвор Идризово било пријавено дека околу 12.30 часот во кругот на установата, по претходна расправија, осуденикот Е.А.(30) од Тетово бил физички нападнат од осуденикот О.М., кој употребил и метален предмет.

Continue Reading

Реакција на прес конференција на ВМРО ДПМНЕ дека градоначалничката на Град Скопје Арсовска блокира градба на две градинки

Единствена причина поради која се блокира градба на две градинки, две училишта и спортска сала е неписменоста на советниците на ДПМНЕ во Град Скопје. Жалиме што неписменоста на ДПМНЕ се рефлектира континуирано врз секојдневниот живот на граѓаните на градот Скопје, кои нема да добијат нови училишта и градинки бидејќи советниците на ДПМНЕ во Град Скопје се уште не знаат да …

Continue Reading