Таравари: Победата на 8 мај е завршена работа, бранот на промени не запира

Претседателот на Алијансата за Албанците и кандидат за претседател на коалицијата ВРЕДИ, Арбен Таравари во емисијата „Интервју“ за ТВ News, изјави дека на изборите ќе победи коалицијата ВРЕДИ, а тоа го потврдуваат сите анкети. Според Таравари, ДУИ секогаш со релативизирање пропагирала дека сите политички партии се исти, но тоа, како што вели Таравари, не е точно затоа што се разликуваат. …

Continue Reading

„Нашата фејсбук страница беше мета на хакерски напад“, објави Македонскиот дипломатски синдикат

Македонскиот дипломатски синдикат извести дека нивната фејсбук страница била мета на хакерски напад. „Во моментов повторно е активна и ставена во функција. Напоменуваме дека сите објави во последните 48 часа се направени без наша авторизација и истите ќе бидат отстранети“, велат од Македонскиот дипломатски синдикат.

Continue Reading

Израел му забрани на шефот на УНРВА да влезе во Појасот Газа, Стејт департментот реагираше

Шефот на Агенцијата за палестински бегалци на ОН (УНРВА) Филип Лазарини и другиот персонал на ОН треба да можат да ги посетат областите на дејствување на агенцијата, вклучително и Газа, изјави за новинарите заменик портпаролот на американскиот Стејт департмент Ведант Пател. Пател рече дека не може да коментира зошто на Лазарини му бил забранет влезот откако УНРВА и Египет соопштија …

Continue Reading

Светска метеоролошка организација: Ова е црвен аларм за светот

Минатата година беа срушени сите глобални климатски рекорди, предупреди Светската метеоролошка организација, изразувајќи особена загриженост поради затоплувањето на океаните и топењето на морскиот мраз. Во својот годишен извештај за состојбата на глобалната клима, СМО истакна дека просечните температури го достигнале највисокото ниво во последните 174 години мерење – 1,45 степени Целзиусови над прединдустриските нивоа. Температурите на океаните беа највисоки во …

Continue Reading

Влада: МВР да достави информации на колкумина им се истечени или ќе им истечат документите до денот на изборите

Владата ја разгледа Информацијата во однос на Извештајот на МВР што се однесува на околу 100.000 лица со истечени документи, доставен на барање на претседателот на Владата на Република Северна Македонија, а со цел да се разгледа можноста околу реализација на нивното гласачко право на претстојните претседателски и парламентарни избори. Владата донесе заклучок, МВР, до следната седница на Владата да …

Continue Reading

Се намалуваат коефициентите за пресметување на платата на функционерите кои ги именува Владата

Владата на Република Северна Македонија донесе одлука со којашто се намалуваат коефициентите за пресметување на платата на функционерите кои ги именува Владата. Со Одлуката се намалуваат коефициентите на платите на именувани функционери во Владата, национални координатори и други функционери, на директори и други именувани лица на органи во состав на министерствата, на директори и други именувани лица на самостојни органи …

Continue Reading

(Видео) Прва снимка од Сабаленка откако се самоуби нејзиното момче: многумина ја осудуваат, другите ја бранат

Арина Сабаленка доживеа страшен удар, бидејќи нејзиното момче Константин Колцов се самоуби, скокајќи од балконот на хотелот во кој престојувал во Мајами. Белоруската тенисерка по оваа трагедија не се огласи на социјалните мрежи, многумина се прашуваа што ќе прави после се и дали ќе се повлече од турнирот, но таа реши да игра и шокираше многумина. Уште еднаш тенисерката од …

Continue Reading

Тркало испадна од автобус и усмрти жена, бизарна несреќа во Белград

Бизарна несреќа се случи во Белград, во која загина 69-годишна жена, а уште една жена е повредена. Српски Телеграф објави дека жена била удрена од тркало кое испаднало од автобусот додека тој бил во движење. Од Итната помош соопштија дека жената била прикована за оградата на Инфективната клиника. Друга жена е полесно повредена. Полицијата го истражува овој случај. „Тие полесни …

Continue Reading

Резиденцијата на Берлускони позната по „бунга бунга“ забавите сега е седиште на медиумите

Резиденцијата на поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони во Рим, каде што наводно се одржувале така наречените „бунга бунга“ забави со проститутки, беше пренаменетa како седиште на меѓународните медиуми. Берлускони, кој почина минатиот јуни на 86-годишна возраст, доминираше со италијанската политика од 1990-тите и беше вмешан во серија корупциски и секс скандали. Поранешниот италијански премиер престојуваше во дел од римската палата …

Continue Reading