Си-Ен-Ен: Роман Абрамович бил вклучен во преговорите за ослободување на Навални, се сретнал со Путин неколку часа пред да почине рускиот опозициски лидер

FotoJet.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKРазговорите за размена на затвореници во повеќе земји, што вклучуваше можно ослободување на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, беа во тек кога тој почина во затвор минатиот месец, изјавија повеќе извори за Си-Ен-Ен, додавајќи дека рускиот олигарх Роман Абрамович бил директно вклучен во преговорите.

Изворите истакнаа дека двегодишните преговори за ослободување на Навални почнале забрзано да напредуваат кога Абрамович ја посетил Москва во последните месеци.

Предлогот сè уште беше во неформална фаза и се чини дека договорот за ослободување на Навални не бил неизбежен, велат изворите.

Во почетокот на преговорите за ослободување на Навални учествуваше и поранешната американска државна секретарка Хилари Клинтон, соопштија повеќе извори.

Абрамович, кој е санкциониран од Западот и поголемиот дел од своето време го поминува во Обединетите Арапски Емирати, се сретнал со Хилари Клинтон кога биле формирани идеи за сложена размена во која би биле вклучени дури седум лица, вели добро информиран извор.

Абрамович одржуваше врски со Кремљ од почетокот на руската инвазија на Украина и беше клучен во раните напори да се преговара за крај на конфликтот.

Независните руски медиуми објавија дека Абрамович се сретнал со рускиот претседател Владимир Путин неколку часа пред затворските власти да објават дека Навални починал во казнена колонија во Сибир на 16 февруари.

Соработничката на Навални, Марија Певчик, набргу по неговата смрт изјави дека Абрамович се приклучил на преговорите и дека тој „испорачал предлог за размена на Навални“ до Кремљ.

Певчик изјави дека Абрамовиќ дејствувал како „неформален преговарач во комуникацијата со американските и европските претставници“.

На 27 февруари, портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, одби да одговори на прашањата на новинарите за вмешаноста на Абрамович во преговорите за размена на Навални.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK