Откако извиси за Кепа, Баерн тргна по голманот на Севилја

Странски судии ќе ги судат дерби мечевите во Хрватска

Фудбалскиот сојуз на Хрватска (ХНС) договори сите најголеми натпревари до крајот на тековната сезона да ги судат елитните судии од Лигата на шампионите, обајви „Спортске новости“. Странските судии ќе ги судат натпреварите на тимовите кои се борат за титулата: Риека, Хајдук и Динамо. Ваквата одлука доаѓа по аферата со протекување снимки од ВАР собите, која крена „прашина“ во хрватската јавност. …

Continue Reading

Кејт Мидлтон за прв пат во јавноста по операцијата

Кејт Мидлтон последен пат беше видена во јавноста на крајот на декември, по што палатата објави дека била принудена привремено да се повлече од службените обврски поради операција на абдоменот. Тие најавија и дека годинава нема да се врати на деловните обврски пред Велигден. Сепак, Кејт се појави за прв пат откако беше хоспитализирана. Принцезата од Велс беше видена како …

Continue Reading

Барселона најмалку еден месец ќе биде без Педри и Де Јонг

Фудбалерите на Барселона, Френки де Јонг и Педри ќе бидат подолго време надвор од терените, пренесуваат шпанските медиуми. Барселона соопшти дека Де Јонг и Педри се повредиле на натпреварот од 27. коло на Ла Лига, во неделата против Атлетик Билбао (0:0). Сепак, Барселона не објави колку долго ќе отсуствуваат двајцата играчи од теренот. Де Јонг (26) заработи повреда на лигаментите …

Continue Reading

Наставник блудничел врз деца во училиште во Хрватска

По апсењето на 50-годишен наставник осомничен дека блудничел врз деца во Далмација, откриено е дека две деца поднеле пријава против него. Судијата на осомничениот наставник му одреди едномесечен притвор за да спречи влијание врз сведоците и повторување на дејствијата, пренесуваат медиумите во регионот. Задарската архиепископија соопшти дека соработува со обвинителството и ги следи упатствата. Родителите веднаш го пријавиле случајот во …

Continue Reading

Претставник на Хамас: Не знаеме колку заложници се живи, ниту каде се

Функционерот на политичкото крило на Хамас, Басим Наим, изјави дека палестинската исламистичка организација не може да му даде на Израел список на заложници кои се уште се живи, бидејќи таа самата не го знае тоа, ниту пак каде се заложниците. „Досега немаме предадено никаков список. Но, пред сè, технички и практично, сега е невозможно точно да се знае кој е …

Continue Reading

Силјановска Давкова: Власта наместо да пласира идеи, проекти, таа ја троши енергијата во ветар, во навреди и негации, време е да се стави крај на безредието

„Зошто се кандидирав повторно? Тоа го сторив од повеќе причини. Прво, поминав за време на овие четири години низ школата на демократијата како велат Англичаните за Парламентот. Мислам дека многу работи сменив, покажав таму дека пратеникот може да ги претставува граѓаните и да гласа по сопствено уверување“, истакна Гордана Силјановска Давкова, кандидат за претседател на Република Македонија од ВМРО-ДПМНЕ во …

Continue Reading

Пендаровски: Прогнозите на ВМРО – ДПМНЕ се само за првиот круг, тие знаат дека во вториот круг јас сигурно сум победник

Во вечерашното гостување во ,,Тема на денот” на Сител тв, претседателот Стево Пендаровски говорејќи за анкетите за претстојните претседателски избори истакна дека претседателот на ВМРО – ДПМНЕ, Христијан Мицковски говори дека нивниот кандидат ќе води со над 100 илјади гласови, без притоа да каже како ќе биде соодносот во вториот круг. ,,Сите нивни прогнози се базираат на првиот круг. Никој …

Continue Reading

Земјотрес со јачина од 4,8 степени според Рихтеровата скала ја погоди Турција

Земјотрес со јачина од 4,8 степени според Рихтеровата скала вечерва ја погоди Турција. Според ЕМСЦ, епицентарот на земјотресот бил измерен на 53 километри североисточно од градот Баликесир и 13 километри југоисточно од областа Гонен. Епицентарот е измерен на длабочина од 13 километри. Засега нема информации за повредени лица и материјална штета. „Се тресеше десет секунди“, „Навистина се тресеше“, „Имам чувство …

Continue Reading

(Видео) Драма во Германија: Вооружено лице упаднало во болница и се забарикадирало, полицијата на терен

Голема полициска и противпожарна операција во моментов е во тек во болницата Луизен во германскиот град Ахен, пренесува Билд. Според првите информации од полицијата има вооружено лице кое се забарикадирало во клиниката. Областа е опкружена со полиција со шлемови, панцири и автомати, а улиците се затворени. #Aachen #Luisenhospital pic.twitter.com/woDAmh29Ox — Chris (@syncrokarle) March 4, 2024 Специјални единици од Келн се …

Continue Reading