Израел го бомбардираше пограничниот град Рафах

Израел-го-бомбардираше-пограничниот-град-Рафах.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKИзраелските сили денеска бомбардираа област во близина на јужниот пограничен град Рафах, каде што засолниште побара повеќе од половина од вкупното население на Појасот Газа, еден ден откако израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху го отфрли предлогот за прекин на војната во палестинската енклава.

Нетанјаху вчера изјави дека предлогот на Хамас за примирје е „заблуда“ и најави продолжување на борбата и победа за неколку месеци. Одбивањето од страна на израелскиот премиер дојде по интензивните дипломатски напори да се стави крај на четирииполмесечната војна, пред можниот израелски напад на Рафах, каде во моментов се заробени повеќе од еден милион луѓе, многу од нив во импровизирани шатори и недостиг од храна и лекови.

Показател дека се уште не е исклучено дипломатско решение, е дека делегацијата на Хамас денеска пристигна во Каиро на разговори со посредниците Египет и Катар. Хуманитарните агенции предупредуваат на претстојната катастрофа доколку Израел ја исполни својата закана да влезе во Рафах, еден од последните делови на Појасот каде што израелските војници не стапнале.

Израелски авиони утринава бомбардираа делови од областа, а жителите јавуваат дека во две куќи загинале 11 лица. Тенковите беа насочени кон делови од Источен Рафах, интензивирајќи ги стравувањата на населението од претстојната инвазија. И покрај тоа што Израел го отфрли предлогот на Хамас, дипломатските разговори продолжуваат, пренесуваат светските медиуми.

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен рече дека се уште има простор за преговори.

Блинкен повтори дека бројот на цивилни жртви во израелската офанзива е превисок, па затоа го повика Израел да ја стави својата благосостојба на прво место. „Ова е особено точно во случајот со Рафах, каде што има меѓу 1,2 и 1,4 милиони луѓе, главно бегалци од другите делови на Газа“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK