(Видео) Столе два пати капитулираше, Севилја победи на „Ваљекас“

Рајо Ваљекано забележа нов пораз во Примера. Во 23.коло на „Ваљекас“, Севилја победи со 2:1. Столе Димитиревски го одигра целиот натпревар, имаше неколку добри интервенции. Севилја против Рајо ја забележа четвртата победа од почетокот на сезоната, втора на гостински терен. Херој на екипата од Андалузија е Мароканецот, Ен-Несири кој ги постигна двата гола. Првиот во 19., а вториот во 45.минута. …

Continue Reading

(Видео) Рома со покер голови против Каљари – Блескаше Дибала

Фудбалерите на Рома со убедлива победа над Каљари (4:0) го затворија 23.коло во Серија А. Рома ја забележа третата победа во низа со новиот тренер Даниеле Де Роси. Во победата на Рома блескаше Паоло Дибала, кој под новиот тренер игра како прероден. Откако Лоренцо Пелегри во втората минута го постигна првиот гол, Дибала со два гола ја заклучи победата на …

Continue Reading

„Простор“ – самостојна изложба на Владимир Паун-Врапциу, Романија, во „Остен“

Од 6.2. до 18.2.2024 во галерија ОСТЕН е поставена самостојна изложба на романскиот уметник Владимир ПАУН – Врапциу со наслов „Простор“. Отворањето ќе се одржи утре, 6 февруари во 19ч. во галерија ОСТЕН. На отворањето ќе се обрати амбасадорката на Романија госпоѓа Моника Аксинте. „Простор“ претставува проект во развој кој постојано добива нови форми и димензии, како што всушност се …

Continue Reading

Горат грмушки на планината Жеден на непристапен терен – утре ќе се гасне со воздухоплови, ако вечерва пожарот самиот не се изгасне

Пожар избувна попладнево околу врвот на планината Жеден, кадешто гори претежно трева и грмушки. Дирекрот на ЦУК, Стојанче Ангелов изјави дека порадии непристапниот терен скопската БППЗ не можела да интервенира. „Поради ниските температури има големи шанси да изгасне сам во текот на ноќта. Доколку утре наутро има горење ќе ангажираме воздухоплови“, вели Ангелов.  

Continue Reading

„Загрижен сум“ – се огласи Бајден по веста дека кралот Чарлс има рак

Претседателот на САД, Џо Бајден, изјави дека е загрижен за кралот Чарлс Трети откако Бакингемската палата откри дека му бил дијагностициран рак. Во своите први коментари за здравјето на 75-годишниот британски монарх, Бајден за „Дејли мејл“ изјави дека „со божја волја“ се надева дека наскоро ќе разговара со него. Палатата преку соопштение објави дека кралот Чарлс има рак и дека …

Continue Reading

Навивачите на Хајдук му купиле куќа на момче кое било жртва на насилство

Навивачите и членовите на Хајдук, собрани во Здружението на пријатели на Хајдук од Шибеник, објавија дека купиле куќа за Игор Идризи, кој беше жртва на насилство, и неговата мајка Надица. Нивната акција не е завршена, сега собираат пари за целосно реновирање и уредување на куќата. Во здружението решиле да купат нова куќа бидејќи трошоците за реновирање на куќата во која …

Continue Reading

Принцот Хари доаѓа во Велика Британија да се види со кралот по веста дека Чарлс има рак

Принцот Хари ќе се врати во Велика Британија за да се види со кралот Чарлс, откако монархот лично му кажал дека му бил дијагностициран рак, јавува Би-Би-Си. Војводата од Сасекс разговарал со кралот за неодамнешната дијагноза на рак на кралот и ќе отпатува во Велика Британија за да го види во наредните денови, објави Би-Би-Си. Бакингемската палата денеска објави дека …

Continue Reading

Ги запознаваме ретките болести во охридско – струшкиот регион 2024 – АНИРИДИЈА/ ANIRIDIA

Во месецот со најмалку дена во годината, во месецот кој оваа година е редок по своите ретки 29 дена и во месецот кој пациентите со ретки болести го идентификуваат како СВОЈ, по шести пат ќе се обидеме поблиску да Ве запознаеме со ретките болести од кои заболува и со кои се соочува и живее населението од нашиот охридско – струшки …

Continue Reading

Samsung Electronics доби Сертификат за намален јаглероден отпечаток на производот за телевизорите 2024 Neo QLED, OLED и Lifestyle од TÜV Rheinland

Кај осум серии производи од линијата за 2024 година е намален јаглеродниот отпечаток во споредба со моделите од претходната година, со што се проширува портфолио на сертификати на компанијата Samsung има за цел да добие сертификати за јаглероден отпечаток на производот и за намален јаглероден отпечаток на производот за над 60 модели во 2024 година  – Samsung Electronics денес објави …

Continue Reading