Горат грмушки на планината Жеден на непристапен терен – утре ќе се гасне со воздухоплови, ако вечерва пожарот самиот не се изгасне

Горат-грмушки-на-планината-Жеден-на-непристапен-терен-–-утре.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПожар избувна попладнево околу врвот на планината Жеден, кадешто гори претежно трева и грмушки.

Дирекрот на ЦУК, Стојанче Ангелов изјави дека порадии непристапниот терен скопската БППЗ не можела да интервенира.

„Поради ниските температури има големи шанси да изгасне сам во текот на ноќта. Доколку утре наутро има горење ќе ангажираме воздухоплови“, вели Ангелов.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK