Бундестагот одобри 7,6 милијарди евра за Украина

Парламентот на Германија го одобри буџетот за 2024 година, во чии рамки ќе бидат доделени 7,6 милијарди евра за воена помош за Украина, соопшти Бундестагот. „За“ предлог-буџетот гласаа 388 пратеници, а „против“ се изјасниле 279. Вкупниот буџет за годинава е 476,8 милијарди евра, а новите позајмици во моментов изнесуваат 39 милијарди евра.

Continue Reading
Приведен крадец во Кичево, вршел тешки кражби во станови и куќи

Се трага по две 14-годишни девојчиња од Скопско

Полицијата е во потрага по две девојчиња од Скопско, пријавени од нивните семејства дека се оддалечиле од домот. Вчера во 16.00 часот во Полициската станица Гази Баба, С.М.(48) од с.Сингелиќ, скопско, пријавил дека од домот се оддалечила неговата ќерка Р.М.(14), за која се сомнева дека е со машко лице. Се преземаат мерки за пронаоѓање на лицето. Вчера во 21.15 часот …

Continue Reading

Доколку на вашите индекси имате „Северна“, ќе имате една оцена пониско: професорот Трајковски до студентите

Професорот од Филозофски факултет, д-р Владимир Трајковски на социјалната мрежа „Фејсбук“, испрати порака до своите студенти, дека не сака да види назив Северна на нивните индекси. Доколку го види тоа тие ќе имале една оцена пониско уште во старт. „Држава на раѓање: Драги студенти, последипломци, докторанди, Сите вие што сте родени од 1991 година наваму во индексот кај држава на …

Continue Reading

Ги запознаваме ретките болести во охридско – струшкиот регион 2024 – АХОНДРОПЛАЗИЈА/ ACHONDROPLASIA

Во месецот со најмалку дена во годината, во месецот кој оваа година е редок по своите ретки 29 дена и во месецот кој пациентите со ретки болести го идентификуваат како СВОЈ, по шести пат ќе се обидеме поблиску да Ве запознаеме со ретките болести од кои заболува и со кои се соочува и живее населението од нашиот охридско – струшки …

Continue Reading

Ѓоковиќ прогласен за најдобар спортист во Србија

Новак Ѓоковиќ, најдобриот тенисер во светот, е прогласен за најдобар српски спортист за минатата година, во изборот на Олимпискиот комитет на Србија. На натпреварот имаше 19 натпреварувачи, а Ѓоковиќ по 10-ти пат успеа да ја освои оваа награда. Во 2023 година го освои Австралија Опен, Ролан Гарос, УС Опен, а играше и во финалето на Вимблдон каде беше поразен од …

Continue Reading

УНИЦЕФ: Најмалку 17.000 деца во Газа се одвоени од нивните семејства

„Најмалку 17.000 деца се одвоени од нивните семејства во Појасот Газа, што е околу еден процент од целото раселено население од 1,7 милиони“, наведе портпаролот на УНИЦЕФ за палестинските територии, Џонатан Крикс. Говорејќи на видео-конференција од Ерусалим, тој изјави дека е исклучително тешко да се пронајдат децата, бидејќи понекогаш не можат да ги кажат ни нивните имиња кога доаѓаат во …

Continue Reading

„МОН не ни исплати стипендии кои ни требаат да запишеме семестар“: Студентите најавија протест во понеделник

Студентите најавија масовен протест во понеделник пред Министерството за образование и наука. Од „Студентски отпор“ велат дека им било ветено исплата на стипендиите за месеците од октомври наваму, но нивните трансакциски сметки останале празни. Со тие средства ги покривале трошоците за запишување на семестар. „И покрај најавите на МОН дека стипендиите за месец Октомври и останатите ќе бидат исплатени на …

Continue Reading

Падна шефот на италијанската мафија и неговата „десна рака“: уапсен додека бил со девојката

Шефот на италијанската мафијашка група Марко Радуано, опишан како „опасен“ на веб-страницата на најбараните лица во Европската унија, е уапсен на Корзика, Франција, соопштија француските и италијанските власти. Марко Радуано (40), кој избега од затвор во 2023 година, е водач на „Друштвото на Фоџа“ – мафијашка група активна во јужната италијанска област Фоџа. Неговата „десна рака“ Џанлуиџи Тројано е уапсен …

Continue Reading

Samsung и Marimekko заедно работат на ограничена колекција на принтот Unikko и на други познати принтови за The Frame и модна додатоци

Во рамки на нова соработка, Samsung и финската дизајнерска куќа Marimekko лансираа серија од преку 40 уметнички дела на Marimekko за The Frame и ограничена колекција на модни додатоци на Samsung со иконските принтови Unikko на компанијата Marimekko. – Samsung, глобалниот технолошки лидер и Marimekko, ценетата финска дизајнерска куќа лансира ограничена колекција која ги комбинира радосната модна филозофија и уметноста …

Continue Reading