Награди за 50 најдобри вработени во „SPORT LIFE“ за 2023 година

„Sport Life“ обложувалници, ја заокружија годината со резимирање на резултатите од работењето и воедно ги претставија своите највредни и најуспешни вработени во изминатата 2023 година. Вкупно 52-ца  вработени од најразлични сектори, беа прогласени за најдобри и беа наградени со еднократен износ од 200 евра за својот успех и залагање во минатата година. „Секоја година го прославуваме успехот и професионалното работење …

Continue Reading

Ѓоковиќ и по АО ќе остане на првото место на АТП листата

Шпанскиот тенисер Карлос Алкараз не успеа да се пласира во полуфиналето на Австралија опен, што значи дека нема шанси по завршувањето на првиот грен слем во сезоната да се врати на првото место на АТП листата. Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ ќе остане на првото место и по завршувањето на Австралија опен. Ѓоковиќ ќе биде број 1 сигурно до 19 …

Continue Reading

Малолетници згрижени во јавни установи од Скопје пријавени за исчезнати

Полицијата трага по двајца малолетници, згрижени во јавни установи. „На 23.01.2024 во Полициската станица Чаир, од Јавната установа за згрижување деца било пријавено дека од установата се оддалечил нивниот штитеник Б.П.(17), кој и претходно се оддалечувал и бил враќан“, велат од МВР. „На 23.01.2024 во 04.00 часот во Полициската станица Гази Баба, од СОС Детско Село, било пријавено дека од …

Continue Reading

Малолетник предизвикал пожар во куќа со употреба на пиротехнички средства

Во полициска станица, во присуство на родител, претставник на центарот за социјални работи и адвокат, бил извршен службен разговор со малолетник од Скопје. Тој се сомничи дека на 23.01.2024 околу 17.00 часот на подрачјето на Кисела Вода, со употреба на пиротехнички средства, предизвикал пожар во куќа сопственост на Б.Т.(70) од Скопје. Повредени лица нема, а пожарот бил изгаснат од екипа …

Continue Reading

Се трага по 59 годишен маж од Скопје, дома кажал дека ќе оди во Албанија

Вчера во 20.45 часот во СВР Скопје, С.А.(32) од Скопје пријавил дека од домот се оддалечил неговиот татко Ј.А.(59) од Скопје. Според пријавеното, на 19.01.2024 тој им рекол дека ќе оди во Република Албанија и од тогаш не можеле да стапат во контакт со него. Се преземаат мерки за пронаоѓање на лицето.

Continue Reading

Уставниот суд поведе постапка за урбанистички планови во Маврово

Уставните судии на денешната седница дискутираа по два предмети по поднесени иницијативи за оценување на уставност и законитост. Уставниот суд одлучи да поведе постапка за оценување на уставноста и законитоста на Одлука за усвојување на урбанистички план за село Маврово со детална разработка на дел од Урбан блок 5 и дел од урбан блок 7 објавен во службен гласник за …

Continue Reading

Анима Мунди: Итно да запре убивањето кучиња во ЈП Лана, Струмица и да се овозможи непречен влез на активистите

По неполна година откако е отворено jавното претпријатие, останаа ветер и магла ветувањата за хуман третман на бездомните кучиња од Струмица, а се по видливи и пострашни доказите дека таму се случува терор врз животните, велат од здружението Анима Мунди. „По бројните сведоштва и докази дури и од вработен персонал, фотографии и снимки, градоначалникот Костадинов и директорката на претпријатието мува …

Continue Reading

Зверев го победи Алкараз во четвртфиналето на АО

Александар Зверев ја комплетираше листата на полуфиналисти на Австралија опен. Зверев во четвртфиналето го победи Карлос Алкараз со 3:1 (6:1, 6:3, 6:7, 6:4), за нешто повеќе од три часа игра. Зверев прв пат во кариерата на грен слем турнир успеа да победи Топ 5 играч. До финишот на третиот сет Германецот буквално го збриша својот противник. По два брејка во …

Continue Reading

Артуро Видал се врати дома

Познатиот чилеански фудбалер Артуро Видал (36) се врати во клубот во кој ја започна кариерата, Коло-Коло. Видал во Коло-Коло, во 2005 година ја започна својата професионална кариера која го однесе во Баер Леверкузен, Јувентус, Баерн, Барселона, Интер, Фламенго и Атлетико Паранаенсе. Тој имаше четиримесечен договор со Паранаенсе, а кога му истече тој договор се врати во својот клуб. Видал четири …

Continue Reading