Костовска од Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“: Јазикот се штити со дела, а не со заплашувања

На денешната панел-дискусијата на која учествуваше министерката за култура, Бисера Костадиновска-Стојчевска, „Инвестициите во инфраструктурата и во културата – траен влог за идните генерации“, проф. д-р Весна Костовска од Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“ истакна дека со новиот Закон за употребата на македонскиот јазик низ конкретни и суштински чекори се потврдува вистинската и искрена заложба за заштитата на македонскиот јазик. …

Continue Reading

Костадиновска-Стојчевска: 90 милиони денари поддршка за инфраструктурата на културата во општините

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска се обрати на панел-дискусијата „Инвестициите во инфраструктурата и во културата – траен влог за идните генерации“, рече дека со средствата за капитални дотации во културата за единиците на локалните самоуправи кои во последниве две години изнесуваат 90 милиони денари се потврдува посветеноста на Владата и на Министерството за култура за рамномерен културен развој на локалните …

Continue Reading

(Видео) Се урна руски авион полн со Украинци, загинаа 65 лица воен екипаж

Голем руски воен транспортен авион Ил-76 се урна во регионот Белгород во Русија, кој граничи со Украина. Авионот се урнал во областа Корочански, јавија руските медиуми, без да ја прецизираат причината за падот. На социјалните мрежи се појави и видео од падот на кое се гледа како авионот наеднаш губи висина, а потоа експлодира. Руското Министерство за одбрана соопшти дека …

Continue Reading

Вид чоколадо на „Ритер Спорт“ е повлечено од продажба во Хрватска

Еден вид чоколада на Ритер спорт е повлечена од продажба бидејќи лешниците не се наведени како алерген на хрватската декларација, соопштуваат од Државниот инспекторат на Хрватска. Државниот инспекторат информира дека производот Ритер Спорт чоколадна коцка ирваси 83 грама, се повлекува бидејќи во хрватската декларација не е наведен лешникот како алерген. Поради фактот што алергенот не е означен, производот може да …

Continue Reading

Димитриевски: Лидл е успешна инвестиција за Општина Куманово со очекувани над 150 вработувања во општината

На површина од 63.000 метри квадратни метри и со очекувано вработување на над 150 лица, Општина Куманово ја доби до сега најголемата инвестиција која ќе се реализира во индустриската зона во Куманово, логистички центар на Лидл. За градоначалникот на Општина Куманово, Максим Димитриевски, ова претставува развој на Куманово и индустриската зона Речицa, но и на североисточниот плански регион на Македонија …

Continue Reading

„Слоновите“ се уште се на турнирот, а селекторот доби отказ

Домаќинот на Африканскиот куп (КАН), Брегот на Слоновата оска се уште има теоретски шанси да мине меѓу 16-те најдобри селекции на турнирот. И покрај тоа Фудбалскиот сојуз на оваа земја му врачи отказ на селекторот. Брегот на Слоновата Коска го отвори турнирот со победа против Гвинеја Бисао (2:0), но тоа се покажа како единствениот натпревар на кој тимот постигна голови …

Continue Reading

Украинската армија собори руски воен транспортен авион со 65 украински воени заробеници

На 24 јануари, рускиот голем воен товарен авион Ил-76 се урна во регионот на Белгород. Пилотот успеал да го однесе падот Ил-76 од куќите во село Јаблоново, таблата паднала во нива. Руското Министерство за одбрана брзо го потврди инцидентот, откривајќи дека авионот превезувал десетици украински воени заробеници, кои треба да бидат разменети на границата. Руското Министерство за одбрана објави: ИЛ-76 …

Continue Reading

ММА борец падна од десетти кат, ден подоцна се разбуди од кома

Магомед Зајналов, ММА борец од Дагестан паднал од десетти кат во зграда во Ростов. Како што пренесуваат руските медиуми, Зајналов паднал од прозорецот на зградата и паднал од десетти кат на улица. Локалните медиуми објавија дека само еден ден по несреќата, овој борец успеал да се разбуди од кома. Популярный боец поп-ММА Магомед «ВЕНОМ» Зайналов выпал с 10 ЭТАЖА! ..сейчас …

Continue Reading

Најголемата инвестиција на Лидл во земјава: Со вкупно 80 милиони евра Лидл ќе отвори повеќе од 150 работни места

(24.01.2024 година) – Лидл денеска ја претстави својата најголема инвестиција во Северна Македонија, логистичкиот центар во близина на Куманово. Ова досега е највредна инвестиција на Лидл во земјава со вкупна вредност од 80 милиони евра, којашто ќе отвори повеќе од 150 работни места. Според планот на компанијата изградбата на логистичкиот центар да започне во следниот период, додека во моментов се …

Continue Reading