Муцунски: Тошковски, Петрова, Велковски, Трипуновски и Андоновски се кандидатите за министри и дополнителни заменици министри

ВМРО-ДПМНЕ вечерва на седница на Извршниот комитет ги утврди кандидатите за министри и дополнителни заменици министри. Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски информираше за одлуките кои биле донесени на седницата на Извршниот комитет на партијата, а се однесуваат на предлозите за министри и заменици министри за техничката владата. На чело на Министерството за внатрешни работи е предложен Панче Тошковски, актуелен претседател …

Continue Reading

Роберт Де Ниро постави нов рекорд на Оскарите со “Убијци на цветната месечина”

Роберт Де Ниро постави изненадувачки нов рекорд на Оскарите откако номинациите за Оскарите 2024 година беа објавени во вчера, објави британски „Индипендент“. Целосната листа на филмови, актери и режисери кои се натпреваруваат за ценетата златна статуетка беше објавена за време на церемонијата во живо чии домаќини се Зази Бец и Џек Куејд во Лос Анџелес. Де Ниро (80) беше номиниран …

Continue Reading

Патници на „Визер“ со часови заглавени на аеродром во Хамбург без известување за летот кон Скопје, за едни е одложен за други откажан

Македонскиот спортски новинар Горан Антевски на својот фејсбук профил го сподели своето искуство откако со часови остана заглавен на аеродромот во Хамбург чекајки лет кон Скопје преку компанијата Визер. „Со Визер ни на небо, ни на земја. Треба да леташ од Хамбург за Скопје, На инфотаблата на гејт пишува дека летот ќе доцни! На апликацијата на Визер вели дека ти …

Continue Reading

Шведска и Велика Британија се плашат од избувнувањето на Третата светска војна, повикуваат на регрутирање цивили

Војната во Украина, конфликтот на Блискиот исток, заладените односи меѓу Кина и Тајван, како и неодамнешните воздушни напади на САД и Велика Британија врз позициите на Хутите во Јемен го зголемија стравот дека Третата светска војна може да избие во наредниот период. Претседавачот на Воениот комитет на НАТО, адмирал Роб Бауер, минатата недела предупреди дека цивилите мора да се подготват …

Continue Reading

„Врати се сонце наше“: исчезна момче во Загреб, било видено како насилно влегува во бело комбе

Жељко Гргуриќ, момче родено 2008 година исчезна во Загреб. Жељко е висок 170 сантиметри, има кафена коса и очи. Во моментот на неговото исчезнување тој носел црни тренерки, црно-бела маица, црна јакна и бели патики, пишува Индекс. Преку Фејсбук апел за помош во потрагата испратила бабата на 15-годишното момче, која вели дека неодамна бил во Дуги Село со другарка кај негов …

Continue Reading

Илјадници Индијци аплицираа за работа во Израел барајќи да ги пополнат позициите што останаа испразнети

Илјадници Индијци аплицираа за работа во Израел, барајќи да ги пополнат позициите што останаа испразнети откако Израел ги укина работните дозволи за Палестинците по нападот на Хамас врз Израел на 7 октомври. Индијците на овој начин се обидуваат да ја искористат можноста да се вработат, што во нивната земја е оневозможено. Работничките синдикати и опозицијата го критикуваа планот на Индија …

Continue Reading

Јовески преку медиумите побара објаснување зошто е повлечена неговата номинација за уставен судија

Владеачката СДСМ денеска на собраниската Комисија за избор и именувања го повлече предлогот Љубомир Јовески да биде избран за судија во Уставниот суд. Јовески преку медиумите побара објаснување зошто му е нанесена штета бидејќи неговата кандидатура без никакво образложение за една минута било соопштено дека е повлечена, а причините за тоа, како што вели, ги нема. Кандидатурата на Јовевски за судија …

Continue Reading

Никол Шерцингер денес има милиони, а дарувала и крв за да собере пари: „Тогаш бев најсиромашна“

Познатата пејачка Никол Шерцингер се прослави во групата „Пусикет долс“, чиј фронтмен беше таа. Иако денес важи за една од најубавите жени и има завидна кариера, нејзиниот живот порано беше далеку од бајка. Имено, таа во студентските денови живеела многу тешко и се занимавала со разни работи за да се издржува. Пеела опери во италијански ресторан, продавала шминка, па дури …

Continue Reading

Избодел на слава познаник и го исфрлил во двор: хорор во Смедерево

Зоран Ј.(41) од Смедерево, кој во неделата беше уапсен под сомнение дека го убил Игор Ивановиќ (37), откако претходно се дружеле и биле заедно на прослава, на денешното рочиште во Вишото јавно обвинителство во Смедерево, се бранел со молчење. Злосторството се случило на 22 јануари во куќата на осомничениот, а во врска со убиството со соопштение се огласи и Вишото …

Continue Reading