Ким нареди уништување на споменикот што го симболизира обединувањето на Северна и Јужна Кореја

Северна Кореја, по наредба на својот лидер Ким Џонг-Ун, уништи споменик во главниот град што ја симболизира целта за помирување со Јужна Кореја. Сателитските снимки на Пјонгјанг денеска покажуваат дека споменикот, лак што ја симболизира надежта за обединување на Кореја, повеќе не постои, пренесува „НК Њуз“, портал кој ја следи Северна Кореја. Споменикот висок триесет метри е изграден по меѓукорејската …

Continue Reading

ВМРО-ДПМНЕ: По 400 нововработени во ЕЛЕМ, вчера за МЕПСО објава за 90 нови партиски вработувања

„Додека јавноста беше разбранувана од 400 нови вработувања во ЕЛЕМ пред околу еден месец, вчера следуваше објава за 90 нови вработувања во МЕПСО. Хаотична состојба на нововработени партиски војници, кои освен што ќе земаат плата, нема да придонесат ништо во енергетиката. Доказ дека ссотојбата е полоша од што се очекуваше се прекините во снабдување со електрична енергија деновивие во скоро …

Continue Reading

Кривична против нотар од Тетово, со лажен потпис префрлил имот на лице од Косово предизвикувајќи штета од 150.000 евра

СВР Тетово поднесе кривична пријава против 62-годишниот З.Ч. од Тетово поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „злоупотреба на службената положба и овластување“, „несовесно работење во службата“ и „злоупотреба на лични податоци“ и против 52-годишниот Ш.А. од Тетово поради постоење основи на сомнение за „злоупотреба на лични податоци“, „фалсификување исправа“ и „давање лажен исказ“, извести МВР. „Првопријавениот, на …

Continue Reading

Целовечерен концерт на Дуке Бојаџиев, Крсте Роџевски и Исмаил Лумановски во Филхармонија

Голем концерт на нашите вонсериски музичари со долгогодишна кариера на интернационалната сцена, Дуке Бојаџиев, Крсте Роџевски и Исмаил Лумановски, кои по девет години пауза, повторно ќе настапат заедно на сцената на македонската Филхармонија. Нивниот целовечерен концерт ќе се одржи на 16 февруари со почеток во 19:30 часот, а на програмата ќе бидат авторски композиции и преработки на македонска изворна музика, …

Continue Reading

Измамена жена од Кавадарци: уплаќала пари за да добие кредит

Вчера во 09.20 часот во Полициската станица Кавадарци, 57-годишна жена од Кавадарци пријавила дека била измамена од едно лице, извести МВР. „Според пријавеното, лицето се претставило како претставник на странска банка со претставништво на Балканот и се договориле да ѝ помогне да добие кредит со ниска каматна стапка. Како што е пријавено, таа во текот на месецот во неколку наврати …

Continue Reading

(Видео) Левица: „Народот во Чашка секој ден држи лекции за отпор против бандите на ДУИ“

„Министерот Јетон Шаќири, заедно со поткупената директорка на ООУ „Тодор Јанев” – Елена Николова во Чашка со месеци се обидуваат незаконски да воведат албанска паралелка. Ваквото дивеење на Шаќири и на неговата платеничка Николова наиде на силен отпор од населението во Чашка, кое секој ден протестира против великоалбанската агенда на амнестираните бандити од ДУИ“, велат од Левица. „Во текот на …

Continue Reading

Османи- Борел: Неопходност од постепена интеграција на земјите од Западен Балкан пред формалното членство во ЕУ

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во рамки на работната посета во Брисел оствари средба со потпретседателот на Европската комисија и висок претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел. Во фокусот на разговорите беа актуелностите поврзани со европското досие, процесот на пристапување на Северна Македонија во Европската Унија и внатрешно-политичката динамика во земјата. Османи го акцентираше успешното …

Continue Reading

Исчезна 17-годишник од установа за згрижување деца во Карпош

Вчера попладне, во 14.00 часот во Полициската станица Карпош, од Јавна установа за згрижување на деца било пријавено дека од установата се оддалечил нивниот штитеник, 17-годишниот Ч.С., кој и претходно се оддалечувал и бил враќан, извести МВР. Се преземаат мерки за пронаоѓање на лицето.

Continue Reading

Експанзијата на Заедничкиот регионален пазар е од витално значење за растот на економиите од Западен Балкан и нивно поврзување со ЕУ

ЦЕФТА ја нагласи важноста од проширувањето на Заедничкиот регионален пазар на лидерскиот состанок во Скопје посветен на Планот за раст на Западен Балкан. – В.Д. Директорката на Секретаријатот на Централноевропскиот договор за слободна трговија (ЦЕФТА), Данијела Гачевиќ, во своето обраќање на вчерашниот состанок на лидерите од регионот посветен на Планот за раст на Западен Балкан ја нагласи клучната улога на …

Continue Reading