Костадиновска-Стојчевска: Ја остваривме визијата, имаме Национален џез оркестар

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска пред почетокот на првиот концерт на Национален џез-оркестар, истакна дека со многу љубов, работа, разбирање, почит и визија заеднички стигнале до оваа концертна вечер на новоформираната национална установа од областа на културата. „Знаеме како заедно дојдовме дотука. Затоа оваа вечер, задоволството е уште поголемо. Убедена сум дека овие музичари, кои му се познати и на …

Continue Reading

(Видео) Ајфеловата кула не гори, тоа е само уште една шега на социјалните мрежи

Серија фотографии и снимки на кои се гледа Ајфеловата кула во пламен и чад се проширија низ различни социјални мрежи во изминатите неколку дена. Но, набрзо се установило дека се работи за лажни фотографии и снимки и дека пожарот не влијаел на туристичката атракција. @pid347 ฝรั่งเศส ลุก เป็น ไฟ แล้ว ครับ ♬ เสียงต้นฉบับ – PID เหินฟ้าแห่งแสงสว่าง На официјалната веб-страница на …

Continue Reading

Турција одлучи: Го поддржуваме влезот на Шведска во НАТО

Турскиот парламент го даде долгоочекуваното одобрување за членството на Шведска во НАТО, со што оваа нордиска земја значително поблиску до приклучување кон западната воена алијанса по неколку месеци во неизвесност. Три месеци откако Реџеп Тајип Ердоган поднесе предлог-закон за одобрување членство во парламентот, пратениците доцна вечерва гласаа за негова ратификување. Се очекува турскиот претседател да го потпише законот во наредните …

Continue Reading

СЗО: Растот на случаите на сипаници е алармантен во Европа

Светската здравствена организација (СЗО) објави дека минатата година имало алармантно зголемување на случаите на сипаници во Европа, каде што биле забележани триесет пати повеќе од претходната година, јавува Би-би-си. Здравствените власти предупредуваат дека случаите се во пораст и дека се потребни итни мерки за да се спречи ширењето. Повеќе од 30.000 луѓе биле заразени во 2023 година, во споредба со …

Continue Reading

Делницата Велес-Градско утре ќе биде затворена за сообраќај од 9 часот

Поради поставување на заштитна мрежа на Регионалниот пат Р1102, делница Велес-Градско, утре ќе биде затворена за сообраќај во периодот од 09:00 – 16:00 часот, извести АМСМ. Од 08:00 ч.маг.пат А3 Македонска Каменица-Делчево кај с.Очипала мост на Цркенска река движењето ќе се одвива по 1 коловозна лента за сите видови возила. Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови, по …

Continue Reading

Израел нема да дозволи Хамас да остане на власт во Појасот Газа

Израел нема да се согласи на договор за прекин на огнот со Хамас, според кој израелските заложници ќе останат во Појасот Газа, а Хамас ќе остане на власт, изјави денеска портпаролот на израелската влада Ејлон Леви. Тој додаде дека во тек се напори за ослободување на заложниците, но не сакаше да открие детали. Запрашан за извештаите за договор за прекин …

Continue Reading

Русите искористија стари ракетни фрлачи и тенковски оклоп, создаден нов тип на тенк

Поради недостиг на опрема на терен, Русите смислиле ново оружје, пренесува Форбс. Очајни за муниција, руските сили почнаа да го заваруваат вишокот ракетни фрлачи RBU-6000, наменети за бродови, на камиони и оклопни трактори МТ-ЛБ. И покрај тоа што не е прецизен, RBU-6000 не е лошо оружје и може значително да ги забави противничките трупи. Но, со додавање на фрлачи на …

Continue Reading

(Видео) 90.000 војници, илјадници тенкови и авиони на северот на Европа: „Се подготвуваме за војна“

НАТО ќе мобилизира околу 90.000 војници за воените вежби кои започнуваат во февруари и ќе траат околу четири месеци. Воената вежба наречена „Steadfast Defender“ ќе биде најголемата воена вежба на НАТО во последните неколку децении, изјави американскиот генерал Кристофер Каволи по состанокот на Воениот комитет на НАТО на 17 и 18 јануари во Брисел. Според врховниот командант на НАТО во …

Continue Reading

Британски министер: Нападите на САД и Велика Британија испратија најјасна порака до Хутите

„Новата рунда британски и американски напади против Хутите во Јемен имаше за цел да испрати најјасна можна порака до бунтовниците дека нападите врз товарни бродови се неприфатливи“, рече британскиот министер за надворешни работи Дејвид Камерон. Камерон рече дека британските вооружени сили „ќе продолжат да ја намалуваат“ способноста на Хутите да вршат напади се додека нивната „целосно неселективна“ кампања на вознемирување …

Continue Reading