Германија победа ја дели од место во полуфиналето

Германија ја победи Унгарија со 35:28 (18:17) и дојде на чекор до пласман во полуфиналето на Европското првенство. Место меѓу најдобрите четири екипи веќе обезбедија Данска, Шведска и Франција. Најефикасни кај Германија беа Костер со осум гола, Гола, Хафнер, Хајман, Колбахер и Штајнарјт со по четири гола. Кај Унгарија Роста и Анчин постигнаа по шест гола, Бодо четири. Последната пречка …

Continue Reading

(Видео) Интер го освои Суперкупот на Италија

Foto/ EPA Фудбалерите на Интер го освоија Суперкупот на Италија. Во Ријад, во финалниот меч Интер го победи Наполи со 1:0. Интер трет пат по ред, а вкупно осми пат во клупската историја го крена пехарот во Суперкупот. Актуелниот шампион на Италија во 60. минута остана без Џовани Симеоне. Аргентинецот во интервал од пет минути доби два жолти картони. Теренската …

Continue Reading

Димитриевски: Во Охрид се формираше Општинска организација на Движење ЗНАМ – За наша Македонија

Вечерва во Охрид се формираше Општинска организација на Движење ЗНАМ – За наша Македонија. Нашата визија за Македонија е самоодржлива држава, со сопствени модерни капацитети за производство на електрична енергија и за производство на храна, развиено земјоделство, одржлив раст и развој; Македонија со нулта толеранција за корупцијата, каде што правдата мора да биде еднаква за сите и законот да важи за …

Continue Reading

Лавров: САД ја гледаат Украина како „бизнис проект“

Неодамнешните изјави на САД сугерираат дека тие ја сметаат Украина за ништо друго освен „доходовен деловен проект“, од кој профитираат, изјави во понеделникот рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров пред Советот за безбедност на ОН. Министерот мислеше на претходните изјави на американскиот државен секретар Антони Блинкен. Минатиот месец, највисокиот американски дипломат тврдеше дека 90% од парите наменети за украинската …

Continue Reading

Научниците направија откритие за Алцхајмеровата болест

Научниците го поздравија потенцијалниот „револуционерен“ напредок во раната дијагноза на Алцхајмеровата болест, откако тим шведски истражувачи открија дека комерцијално достапен тест на крвта може да открие биолошки маркери на болеста околу десет до 15 години пред да се појават симптомите. Во студијата на 768 луѓе во педесеттите, шеесеттите и седумдесеттите во период од осум години, спроведена од Универзитетот во Гетеборг, …

Continue Reading

Трамп: „Бајден е закана за демократијата, мораме да го извлечеме од Белата куќа“

Републиканскиот претседателски кандидат Доналд Трамп се спротивстави на тврдењата дека неговиот можен реизбор во Белата куќа претставува егзистенцијален ризик за „американскиот начин на живот“, велејќи им на приврзаниците во американската сојузна држава Њу Хемпшир дека „неспособноста“ на Бајден е она што претставува вистинска закана кон демократијата. Трамп зборуваше во Манчестер во пресрет на прелиминарните избори што почнуваат во вторник, што …

Continue Reading

Колумбиската морнарица пресретнала подморница со 800 килограми кокаин: вредноста на заплената е околу 27 милиони долари

Колумбиската морнарица пресретнала подморница со речиси 800 килограми кокаин. „Нарко-подморница“ долга 15 метри, прва откриена оваа година, е запленета во водите на Колумбија, јавува Би-би-си. Морнарицата процени дека „уловот“ вреди 27 милиони долари и рече дека се верува дека подморницата била на пат кон САД или Европа. Уапсени се три лица кои биле во подморницата. Морнарицата објави дека пресретнала подморница …

Continue Reading

Зголемување на платите на вработените во здравството: Владата го овласти Меџити да го потпише Анексот на Колективниот договор за здравствена дејност

Владата ја разгледа и усвои и Информацијата од Министерството за здравство заради давање овластување на министерот за здравство за потпишување Анекс за изменување и дополнување на Kолективниот договор за здравствената дејност на Република Македонија и на директорите, односно ВД директорите на јавните здравствени установи, за потпишување анекси за изменување и дополнување на поединечните колективни договори. Притоа, Владата го овласти министерот …

Continue Reading

Димитриевски: Во Охрид се формираше Општинска организација на Движење ЗНАМ – За наша Македонија

Вечерва во Охрид се формираше Општинска организација на Движење ЗНАМ – За наша Македонија.   Нашата визија за Македонија е самоодржлива држава, со сопствени модерни капацитети за производство на електрична енергија и за производство на храна, развиено земјоделство, одржлив раст и развој; Македонија со нулта толеранција за корупцијата, каде што правдата мора да биде еднаква за сите и законот да важи …

Continue Reading