Продолжено е ограничувањето на цените на основните прехранбени производи, вода и одредени видови пијалоци до 29 февруари

Владата на Република Северна Македонија донесе одлука за изменување на одлуката за посебни услови за трговија на одделни стоки, определување највисоки цени за одделни производи во трговијата на мало, како и обврска на трговците да прибавуваат и продаваат определени видови и количества на одделни стоки на потрошувачите, според определен редослед. Со донесените измени на постоечката одлука, на предлог на Министерството …

Continue Reading

Почина Луиџи Рива: најдобриот италијански стрелец и еден од најголемите фудбалери во историјата на Аѕурите

На 79-годишна возраст почина Луиџи Рива, еден од најдобрите фудбалери во историјата на Италија. Минатата недела Рива беше подложен на серија медицински тестови откако беше пренесен во болница и внимателно следен од лекарите. Сепак, неговата состојба се влоши и Италија сега се збогува со една од своите најголеми легенди. Рива е најдобар стрелец на италијанската фудбалска репрезентација, а постигна 35 …

Continue Reading

Лавров во ОН: Западот со манијакална упорност ја охрабрува Украина да се судри со Русија

Западот со манијакална упорност ја охрабрува Украина да продолжи со воениот конфликт, предупреди шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров на седницата на Советот за безбедност на Обединетите нации во Њујорк, која беше свикана по повод украинскиот напад на Доњецк. „Реалноста е дека, без оглед на целосниот пораз на вооружените сили на Украина на бојното поле, западните покровители на режимот во …

Continue Reading

Џафери-О`Брајан: Стратешкото партнерство меѓу двете земји се заснова на заеднички вредности и интереси

Помошник државниот секретар на САД за европски и евроазиски прашања, Џемс О` Брајан, кој е во посета на Република Северна Македонија по повод состанокот на лидерите на земјите од Западен Балкан и ЕУ што се одржува во Скопје, во придружба на амбасадорката на САД, Ангела Агелер, помошник администраторот за Европа и Евроазија во УСАИД, Ерин Е. Мекки и шефот на …

Continue Reading

Курти: Србија не сака нормализација, Косово не треба да се казнува

Косовскиот премиер Албин Курти денеска во Скопје изјави дека процесот за нормализирање на односите со Србија не е лесен, бидејќи Белград нема ниту волја, ниту желба за тој процес и затоа побара од соговорниците да се разделат евроинтеграцискиот процес за Косово од процесот на нормализација. „Бидејќи ние сме нормална, демократска земја која треба да ги нормализира односите со земја која …

Continue Reading

Шефицата на АФД: Ако победиме, Германија ќе излезе на референдум за напуштање на ЕУ

Екстремно-десничарската Алтернатива за Дојчланд (AfD) ќе се заложи за референдум во стилот на Брегзит за членство во ЕУ, доколку дојде на власт, изјави лидерката на партијата Алис Вајдел, поздравувајќи го излегувањето на Обединетото Кралство како сосема правилен потег. „Тоа е модел за Германија, опција за да може да се донесе таква суверена одлука“, рече Вајдел во интервју за „Фајненшл тајмс“. …

Continue Reading

Маричиќ со Јорн Флек: Северна Македонија како позитивен пример за стабилност и безбедност во регионот

На маргините од лидерскиот состанок посветен на Планот за раст за Западен Балкан, Заменик претседателот Бојан Маричиќ одржа средба и продуктивна дискусија со Јорн Флек, заменик директорот на Европскиот центар на Атлантскиот совет. На средбата беа истакнати заложбата на Северна Македонија за забрзување на процесот на евроинтеграција и посветеноста за обезбедување на полноправно членство во Европската Унија до 2030. Јорн …

Continue Reading

Стојановски: Утре нормализација на јавниот превоз во Скопје, за денеска ќе се договориме дали ќе има превоз до 24 часот

Според претседателот на Синдикатот на ЈСП Скопје, Миќо Стојановски, вработените во ова претпријатие ќе треба да се договорат дали денеска од 17 до 24 часот ќе има јавен градски превоз во Скопје или не, по завршувањето на вонредната седница на Советот на Град Скопје на која беше донесена одлуката за доделување собвенции на јавното градско сообраќајно претпријатие. Но како што …

Continue Reading

Ракометарките на Ѓорче Петров со поддршката од Клиника Жан Митрев ќе играат за пласман во полуфинале

Ракометарките на Ѓорче Петров, по успешното совладување на чешкиот тим Кинжварт се пласираа во четврт-финалето во Европскиот куп. На денешната прес конференција, младите ракометарки рекоа дека не се задоволуваат само со место меѓу осумте најдобри и одат кон реализација на поголеми амбиции. Следната желба е пласман во финалето во третото по квалитет европско натпреварување во женска конкуренција. „На почетокот на сезоната …

Continue Reading