(Видео) Стоилковски со документи: Лага е дека е спречен криминал за поврат на ДДВ, исплатени се 22 милиони евра пред носот на Лукаревска

Во рака држам документи за исплатени најмалку 22 милиони евра од УЈП по основ на поврат на ДДВ, а всушност се работи за криминал. Се работи за добро разработена шема на извлекување на пари по однос на поврат на данок на додадена вредност кои што се бројат во милионски суми евра. Но, овие документи докажуваат и дека Сања Лукаревска не …

Continue Reading

Еден од учесниците во инцидентот во М-НАВ од домашен заврши во затворски притвор

Кривичниот совет при Основниот кривичен суд Скопје постапувајќи по жалба на Основното јавно обвинителство Скопје против решение на судија на претходна постапка со кое на 12.01.2024 година на Љ.Ќ за кој постои основано сомнение дека учествувал во настаните во М-НАВ, му определи мерка куќен притвор и дополнителна мерка за претпазливост – Одземање на патна исправа и забрана за издавање нова, …

Continue Reading

Општина Центар распиша Јавен повик за ангажирање на лични асистенти на учениците со посебни образовни потреби

Општина Центар го распиша Јавниот повик за ангажирање на лични асистенти во проектот „Образование за сите“ за потребите на ученици со посебни образовни потреби кои имаат потреба од помош и придружба во текот на наставата во второто полугодие, од учебната 2023/2024 година. Заинтересираните кандидати треба да ги исполнуваат следните услови: -минимум завршено средно образование; -претходно искуство во работа со деца …

Continue Reading

Суво и студено време од понеделник, во Скопје и до -15 степени

Од понеделник до средината на неделата времето ќе биде стабилно со услови за појава на магла по котлините и со ниски утрински температури, информира УХМР во последниот извештај. Температурата насекаде наутро ќе биде негативна и наместа, пред се во Малешевијата, ќе се спушти и под -15 степени. Во следниот период најстудено ќе биде во понеделник и вторник наутро. Дневната температура …

Continue Reading

Ига Швјонтек елиминирана од АО

Во вечерниот термин на Австралија опен се слули најголемата сензација на женскиот дел од турнирот. Полската тенисерка Ига Швјонтек во третото коло го заврши настапот на Австралија опен. Меѓу гледачите првата носителка беше испратена од 19-годишната Чехинката Линда Носкова. 50. тенисерка на ВТА листата, по два часа и 22 минути ја победи најдобрата во светот во три сета 3:6, 6:3, …

Continue Reading

Приведена велешанка, во нејзиниот дом пронајден хероин

Приведена е 41-годишна жителка од Велес бидејќи во нејзиниот дом е пронајден хероин, соопшти Министерството за внатрешни работи. – На 19.01.2024 во 14:00 часот во Велес, полициски службеници од Отсекот за недозволена трговија со дрога и оружје при СВР Велес ја лишиле од слобода Б.М.(41) од Велес. При претрес во нејзиниот дом, извршен со наредба од Основен суд Велес, бил …

Continue Reading

(Видео) Трамп: Кога бев претседател, спречив нуклеарен холокауст

Новообјавена снимка од сведочењето на поранешниот американски претседател Доналд Трамп од април 2023 година покажува колку тој може да биде безобразен и склон кон грандиозни изјави додека сведочи под заклетва. Си-Би-Ес Њуз објави снимка од гореспоменатата изјава вчера како дел од одговорот на барањето за пристап до информации. На видеото се гледа како Трамп тврди дека како претседател спречил нуклеарен …

Continue Reading

При превоз на мигранти еден загинат и деветмина повредени во синоќешната сообраќајна несреќа кај Гевгелија

Едно лице загина, а девет се повредени во синоќешната сообраќајна несреќа што се случи на патот Гевгелија-Богданци, на мостот на реката Вардар, во која учествувале четири автомобили од кои еден превезувал мигранти од Сирија. Според информацијата од СВР Струмица, во несреќата учествувале автомобил „мерцедес“ со регистарски таблички од друго возило, управувано од Б.М.(48) од Македонска Каменица, во кое превезувал и …

Continue Reading
На Табановце за влез во Македонија се чека еден час

Приведени двајца странци на „Табановце“ и Меѓународен аеродром Скопје поради фалсификувани документи

Двајца странци биле приведени во текот на вчерашниот ден поради фалсификувани документи, информираа денеска од Министерството за внатрешни работи. Во првиот случај, во 10:20 часот на граничниот премин „Табановце“, полициски службеници го лишиле од слобода Д.М., на возраст од 53 години, од Република Србија. – При пасошка контрола и проверка, тој на увид приложил бугарски возачка дозвола и лична карта, …

Continue Reading