(Видео) Трамп: Кога бев претседател, спречив нуклеарен холокауст

Видео-Трамп-Кога-бев-претседател-спречив-нуклеарен-холокауст.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKНовообјавена снимка од сведочењето на поранешниот американски претседател Доналд Трамп од април 2023 година покажува колку тој може да биде безобразен и склон кон грандиозни изјави додека сведочи под заклетва. Си-Би-Ес Њуз објави снимка од гореспоменатата изјава вчера како дел од одговорот на барањето за пристап до информации.

На видеото се гледа како Трамп тврди дека како претседател спречил нуклеарен холокауст и спасил милиони животи. Транскриптот од депонирањето претходно беше објавен како доказ во случајот за граѓанска измама на Трамп во Њујорк. Трамп на судењето на 6 ноември рече дека е премногу „зафатен во Белата куќа“ за да се грижи за своите работи. „Се занимавав со Кина, Русија и безбедноста на нашата земја“, рече тој, нагласувајќи ја поентата што ја кажа претходно во април.

Имено, во пролетта 2023 година, во мала конференциска сала, пред државниот обвинител на Њујорк, Летиција Џејмс, Трамп објасни зошто не се занимава толку многу со својата деловна ситуација.

„Бев многу зафатен. Сметав дека ова е најважната работа на светот – спасување на милиони животи. Мислам дека ќе имавте нуклеарен холокауст ако не се занимавав со Северна Кореја. Да не ме избравте мене, ќе имавте нуклеарна војна. Искрено, можеби тоа е она што го чекаме“, рече Трамп во април 2023 година.

Кевин Валас, адвокат од канцеларијата на јавниот обвинител, рече дека нема намера да ги потроши своите седум часа на нуклеарна војна и го праша Трамп дали се појавиле деловни проблеми за време на неговото претседателствување.

„Не можам да мислам на ништо“, рече Трамп, а потоа почна да ја наметнува вредноста на својот недвижен имот. Да потсетиме, поранешниот американски претседател, неговите двајца синови и семејната компанија беа прогласени за виновни за измама, односно за измислување проценки и надувување на нето вредноста на Трамп во согласност со нивните деловни потреби.

Пресудата беше донесена пред случајот да оди на судење за да се решат други обвиненија, вклучително и фалсификување деловни книги, заговор и измама во осигурувањето. Обвинителството бара отштета и санкции од 370 милиони долари, вклучително и доживотна забрана на Трамп да работи во недвижнини во Њујорк.

За време на судењето во април минатата година, Трамп го нападна и магазинот Форбс, кој во 2017 година откри дека Трамп и неговата компанија погрешно ја претставиле големината на неговиот стан во кулата Трамп.

„Форбс не знае за нас. Форбс, јас го читам Форбс. Знаете, тие се во сопственост на Кина. Тие се во сопственост на Кинезите и тие имаат своја агенда“, рече Трамп, мислејќи на инвестициска група од Хогконг која го купила списанието во 2014 година.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK