(Вознемирувачко видео) Каскадер во Италија седна на покривот на автомобил и го управуваше воланот со нозете па удри во публиката

Каскадер во Италија седна на покривот на автомобил и го управуваше воланот со нозете пред да удри во публиката. Човекот, кој го управувал воланот со нозете додека седел на покривот на автомобилот вчера за време на настап во северниот италијански град Верона изгубил контрола и удрил во бариерата, при што повредил девет гледачи. Се појавија снимки на кои се гледа …

Continue Reading

АМСМ: Список на патни правци за кои важи активна забрана за движење на тешки товарни возила

АМСМ во последниот извештај ги наведува сите активни забрани за движење на тешки товарни возила досега, а тоа се: – Крива Паланка – граничен премин Деве Баир – патен правец Р1302 Струмица – Берово (за патнички возила е задолжителна употреба на зимска опрема); – планински премин Плетвар; – патниот правец А1 Демир Капија – Миравци; – Битола – Ресен (планински …

Continue Reading

35.000 луѓе излегоа на улиците на Франкфурт: „Да ја одбраниме демократијата“

Десетици илјади луѓе излегоа денеска на улиците на Франкфурт за да протестираат против екстремно десничарската партија Алтернатива за Германија (AfD) и нејзината се поголема поддршка. Набргу по почетокот на протестите одржани во центарот на Франкфурт под слоганот Да ја одбраниме демократијата, полицијата процени дека на нив учествувале околу 35.000 луѓе. Портпаролот на полицијата рече дека станува збор за мирни протести. …

Continue Reading

УЈП со демант до ВМРО-ДПМНЕ: Управата нема направено поврат на ДДВ на споменатите фирми

Управата за јавни приходи најостро ги демантира наводите од страна на ВМРО ДПМНЕ, во кои по кој знае кој пат, изнесуваат невистини за работењето на Управата за јавни приходи и на тој начин се обидуваат да нанесат штета врз работењето на УЈП . Случаите за кои кој денеска зборуваше Стоилковски, не се дел од презентираната афера од понеделникот. Во однос …

Continue Reading

Снегот прави проблеми – затворени повеќе патни правци за тешки моторни возила

Освен патот од Гостивар кон Стража (Кичево), Битола- Ресен кај превојот Ѓавато, и Маврово (кон Дебар), како и Плетвар, во последниот извештај за состојбата на патиштата АМСМ информира дека поради интензивни снежни врнежи од 17:25ч има забрана за тешки товарни возила на патниот правец А1 Демир Капија-Миравци. Од 16:45 ч. воведеба е забрана за тешки товарни возила на патниот правец …

Continue Reading

Израел ракетираше кварт полн со ресторани и амбасади, убиени се членови на иранската гарда

Четири високи членови на иранските безбедносни сили беа убиени во воздушен напад врз сириската престолнина. Иранската Исламска револуционерна гарда (ИРГЦ) го обвини Израел за нападот во кој загинаа четворица воени советници, како и голем број сириски сили. Израел не се изјасни, но се знае дека со години извршува напади врз цели поврзани со Иран во Сирија. Ваквите напади се интензивираа …

Continue Reading

Почина едниот од браќата ранети во пукањето во кругот на тетовската болница

На Универзитетска клиника за анестезија, реанимација и интензивно лекување (КАРИЛ) во Скопје починал еден од браќата од тетовско Гајре, кои беа повредени со огнено оружје на 11 јануари во кругот на Клиничката болница во Тетово. Од КАРИЛ потврдија дека починал постариот од браќата А.М на 41 година. Во пукањето пред девет дена повреден беше и неговиот брат З.М.(36) кој, исто …

Continue Reading

Првпат по несреќата ќе се појави во јавност: Шумахер ќе присуствува на свадбата на ќерка му?

Легендарниот возач на Формула 1, Михаел Шумахер, кој имаше тешка несреќа на скијање на 29 декември 2013 година, по тој кобен ден за прв пат можеби ќе се појави во јавноста, јавуваат многу релевантни медиуми. Неговата ќерка Џина-Марија Шумахер треба да се омажи за својот избраник Јан Бетке, а венчавката е планирана за лето. Точниот датум се крие од јавноста, …

Continue Reading

СДС нека прашаат во Струмица, Центар и ЈПДП кои набавија исти такви машини, доста со фабрикување лаги

Очајот на СДС е голем. Во недостиг на проекти, а во изобилие на скандали поврзани со нивната власт, мораат да фабрикуваат и измислуваат афери за други. Денес во најмала рака јавноста очекуваше да одговорат како власта на ДУИ и СДС доделила стотици илјади евра на невладините организации предводени од сопругите на функционерите од власта, или како УЈП дозволило исплата на …

Continue Reading