(Видео) Спектакуларни голови на Влаховиќ, Јувентус го победи Сасуоло

Foto/ EPA Српскиот напаѓач, Душан Влаховиќ со два гола го обележа натпреварот помеѓу Јувентус и Сасуоло. Влаховиќ во 15.минута мајстроски погоди од 20 метри, а во 37.минута постигна брилијантен гол од слободен удар. Со овие два гола Влаховиќ дојде до бројката од девет гола во Серија А. Точка на победата на Јувентус стави Кијеза во 89.минута. VLAHOVIC GOLLLLLLL pic.twitter.com/4FUouVvWFn — …

Continue Reading

(Видео) Метју Пери доби посвета на Еми наградите: Публиката во солзи

За време на 75-то доделување на Еми наградите, им беше оддадена почит на уметниците кои починаа во последните година и пол. Сегментот „Ин Мемориам“ секогаш предизвикува солзи, а фановите на Метју Пери беа особено погодени кога се пушташе тематската песна на „Пријатели“. Музичарот Чарли Пут ја изведе песната See You Again додека на екранот се појавија имињата на починатите уметници. …

Continue Reading

Јемен побара од Британија да ја промени својата политика и да поддржи прекин на огнот во Газа

Меѓународно признатата влада на Јемен ја повика Велика Британија да ја промени својата политика во Газа и да поддржи итен прекин на огнот, пишува Гардијан. Повикот го упати Ахмад бин Мубарак, министер за надворешни работи на јеменскиот претседателски совет, за време на денешниот телефонски разговор со британскиот министер за Блискиот Исток, Лорд Ахмад. Тој рече дека е императив веднаш да …

Continue Reading

Германија размислува да испрати тенковска муниција во Израел

Германската влада размислува да испрати тенковска муниција во Израел за да го поддржи во борбата против Хамас, пишува денеска германскиот магазин Шпигел. Надлежните ресори веќе начелно се договориле за позитивен одговор на барањето на израелската влада, се наведува во извештајот на германските медиуми. Во ноември, Израел побара околу 10.000 парчиња прецизна муниција од 120 мм. Бидејќи германската воена индустрија не …

Continue Reading

Блинкен потврди: Во Стејт департментот има несогласување за војната во Газа

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска за првпат јавно потврди дека добил поплаки од персоналот на Стејт департментот за односот на администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден кон војната во Газа. „Од октомври, неколку луѓе во Стејт департментот покренаа прашања, изразија загриженост, критики за политиката што ја спроведува Израел, политиката што ја спроведуваме ние“, рече Блинкен во интервју за Си-ен-би-си …

Continue Reading

Шпанија преку Хрватска до европската титула

Foto/ EPA Ватерполистите на Шпанија прв пат во својата историја станаа европски шампиони во ватерполо. Шпанците, среде Загреб, ја детронизираа Хрватска со победата 11:10 (3:5, 3:2, 2:3, 3:0). Шпанија покрај титулата обезбеди и место на Олимписките игри во Париз. Финалниот меч апослутно ги исполни очекувањата на неутралните навивачи. Хрватите фуриозно влегоа во натпреварот, првиот период го добија со 5:3, а …

Continue Reading

(Видео) Арктичкиот студ ја зафати Америка, се очекуваат рекордно ниски температури

Милиони Американци утрово ги пречека снег, замрзнат дожд и екстремно ниски температури кои зафатија поголем дел од САД, ставајќи крај на речиси двегодишната „снежна суша“ во Њујорк. Се очекуваат рекордно ниски температури до -34 степени. Најниска температура во САД е забележана во гратчето Бригсдејл, Колорадо, -38 степени. Во Њујорк, каде речиси две години немаше повеќе од 3 сантиметри снег, жителите …

Continue Reading

Саудијците би можеле да го признаат Израел ако се реши палестинското прашање

Саудиска Арабија би можела да го признае Израел доколку се постигне сеопфатен договор кој ќе вклучи државност за Палестинците, изјави во вторникот саудискиот министер за надворешни работи, принцот Фајсал бин Фархан. „Се согласуваме дека регионалниот мир вклучува мир за Израел, но тоа може да се случи само преку мир за Палестинците преку палестинска држава“, рече принцот Фајсал бин Фархан на …

Continue Reading

Додик објави во кој случај ќе ја отцепи Република Српска од БиХ: „Ќе биде Денот Д“

Лидерот на Република Српска, Милорад Додик, најави дека ентитетот ќе се отцепи од БиХ во случај ако високиот меѓународен претставник Кристијан Шмит наметне измени во Изборниот закон и најави средба со водечките бошњачки и хрватски партии за да се обиде да постигне договор за ова. Шмит, кој ја предводи меѓународната администрација во Босна и Херцеговина, во средината на декември најави …

Continue Reading