Саудијците би можеле да го признаат Израел ако се реши палестинското прашање

Саудијците-би-можеле-да-го-признаат-Израел-ако-се-реши.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСаудиска Арабија би можела да го признае Израел доколку се постигне сеопфатен договор кој ќе вклучи државност за Палестинците, изјави во вторникот саудискиот министер за надворешни работи, принцот Фајсал бин Фархан.

„Се согласуваме дека регионалниот мир вклучува мир за Израел, но тоа може да се случи само преку мир за Палестинците преку палестинска држава“, рече принцот Фајсал бин Фархан на панелот на Светскиот економски форум (СЕФ) во Давос.

Запрашан дали Саудиска Арабија тогаш ќе го признае Израел како дел од поширок политички договор, тој рече: „Секако“.

Принцот Фајсал рече дека обезбедувањето регионален мир преку создавање на палестинска држава „е нешто на што навистина работевме со американската администрација и сега во контекст на Газа е порелевантно“.

По избувнувањето на војната меѓу Израел и исламистичката палестинска група Хамас, која владее со Газа, поради крвавиот напад врз израелските цивили на 7 октомври, Саудиска Арабија ја прекина иницијативата поддржана од САД за кралството да ги нормализира врските со Израел, изјавија два извори запознаени со ставот на Ријад.

Пред 7 октомври, кога борците на Хамас започнаа напад врз јужен Израел, израелските и саудиските лидери сигнализираа дека стабилно се движат кон воспоставување дипломатски односи кои би можеле да го преобликуваат Блискиот Исток.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK