Дејли Мејл: Мбапе во Реал

Еден од водечките британски таблоиди, Дејли Мејл, во неделата навечер нешто по 23 часот по наше време, во категоријата „ексклузивно“, објави дека Килијан Мбапе кариерата ќе ја продолжи во Реал Мадрид. Во најмала рака чудно, бидејќи според логиката на нештата ваква информација најпрвин би требало да објават водечките шпански и француски медиуми, Марка, АС и Лекип. Дали се работи за …

Continue Reading

(Видео) Двојка од Британија нашла начин да го заштити имотот од поплави откако бил потопен дури 11 пати

Од 2016 година неговиот дом бил поплавен 11 пати, а потоа решил да го спречи тоа Ник Луптон и неговата сопруга Ени живеат во близина на реката Северн во Ворчестер, Англија во дом од 17 век на имот вреден повеќе од 765.000 долари. Од 2016 година, неговиот дом бил поплавен 11 пати, а за да го спречи тоа, сопственикот одлучил …

Continue Reading

Хендерсон ќе остане без 100 милиони евра ако замине од Саудиска Арабија

Џордан Хендерсон сака да ја напушти Саудиска Арабија по секоја цена, дури и ако тоа го чини 100.000.000 евра. Според англиските медиуми, тој е спремен да загуби толку пари само за да се врати во Премиер лигата од каде пред само шест месеци замина на Блискиот Исток. Проблемите на Хендерсон беа нагласени со лошата форма на Ал Етифак, поради која …

Continue Reading
Откако извиси за Кепа, Баерн тргна по голманот на Севилја

(Видео) Влаховиќ во 91.минута за победа на Јувентус во Салерно

Фудбалерите на Јувентус, со пресврт ја победија Салернитана, во Салерно со 2:1 и се вратија на два бода минус во однос на лидерот Интер. Последно пласираниот тим во Серија, против фаворитот имаше предност со голот на Маџоре во 39.минута. Салернитана ја контролираше играта се до 53.минута кога стрелецот на голот, Маџоре, го доби вториот жолт картон. Преднста од играч повеќе …

Continue Reading

(Видео) Ливерпул го елиминира Арсенал од ФА купот

Вечерва на „Емирати“ се одигра дербито од третото коло од ФА Купот. Ливерпул го елиминира Арсенал со победата од 2:0. Арсенал шансите за пласман во чевртото коло ги пропушти во првото полувреме. Неколку добри шанси создадоа домашните фудбалери, но не беа конкретни во завршницата. Најблиску да постигне гол беше Едегард во 11.минута кога ја погоди гредата. Ливерпул, во првиот дел …

Continue Reading

Шарл Мишел планира да ја напушти функцијата пред крајот на мандатот

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел денеска изјави дека ќе биде кандидат за изборите за Европскиот парламент во јуни и додаде дека има намера да ја напушти сегашната функција во јули, пред истекот на мандатот. „Решив да се кандидирам за европските избори во јуни 2024 година“, изјави Мишел за белгиските медиуми Soar (Le Soir) и Libre Belgique (La Libre Belgique). …

Continue Reading

Тасевски: Се бориме за професионалност, не за Македонци или Албанци, не за партии

Претседателот на синдикатот на контролорите за летање, Александар Тасевски, повика на здравје, мир, љубов и сплотеност кога во земјата се празнува Божик, а се’ уште се зборува за последните случувања со упадот и насилството во М-НАВ и одговорот на институциите. Тасевски посака здравје за сите инволвирани, мир и разум при реакциите, љубов за сите искрени поддржувачи, и сплотеност за тие …

Continue Reading

Исчезна мистериозната убавица на Епштајн: Никој не знае каде е oткако се појавија документите

Русокосата убавица, која десетици пати беше повикана како сведок за случајот со Џефри Епштајн, со денови не била на нејзината долгогодишна адреса на Апер Ист Сајд, дознава The Post. Еден од соседите рече дека Надја Марчинко, не била видена речиси точно од времето кога првиот сет на судски документи во кои бил вклучен Епштајн беа објавени во јавноста. „Не сум …

Continue Reading

Блинкен: САД се против присилното раселување на Палестинците

Американскиот државен секретар, Антони Блинкен, денеска го увери јорданскиот крал Абдула дека Вашингтон се противи на принудното раселување на Палестинците од Газа или окупираниот Западен Брег, надевајќи се дека ќе почнат разговори за иднината на Газа. Кралот на состанокот ја искажал загриженоста на Јордан за раселувањето, соопшти палатата, додека Израел ја продолжува својата воена кампања која доведе до рушевини голем …

Continue Reading