Блинкен: САД се против присилното раселување на Палестинците

Блинкен-САД-се-против-присилното-раселување-на-Палестинците.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKАмериканскиот државен секретар, Антони Блинкен, денеска го увери јорданскиот крал Абдула дека Вашингтон се противи на принудното раселување на Палестинците од Газа или окупираниот Западен Брег, надевајќи се дека ќе почнат разговори за иднината на Газа.

Кралот на состанокот ја искажал загриженоста на Јордан за раселувањето, соопшти палатата, додека Израел ја продолжува својата воена кампања која доведе до рушевини голем дел од Газа и ги остави нејзините 2,3 милиони жители на работ на глад, според хуманитарните работници.

На состанокот со кралот Абдула во Аман, Блинкен „го нагласи американското противење на присилното раселување на Палестинците од Западниот Брег и Газа и критичната потреба да се заштитат палестинските цивили на Западниот Брег од насилството на екстремистите на доселениците“, рече портпаролот на Стејт департментот Метју Милер.

Повеќето жители на Газа се раселени поради конфликтот, а насилството се разгоре и на Западниот Брег, вклучувајќи го и смртоносниот судир во градот Џенин во неделата.

Кралот му рекол на Блинкен дека Вашингтон има главна улога во притисокот врз Израел за итен прекин на огнот и предупредил на „катастрофалните последици“ од продолжувањето на војната во Газа, која започна кога Хамас го нападна Израел на 7 октомври, убивајќи 1.200 луѓе и зеде 240 заложници.

Блинкен е на турнеја низ регионот поради зголемените стравувања дека израелската офанзива против палестинските милитанти Хамас во Газа ќе предизвика поширок регионален конфликт.

Блинкен пристигна во Јордан доцна во саботата и се состана со кралот Абдула во неделата, а потоа отпатува за Катар на средби со емирот Шеик Тамим бин Хамад ал-Тани и премиерот Мохамед Бин Абдулрахман ал-Тани, кој исто така е министер за надворешни работи.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK