Пет дена по земјотресот во Јапонија, 90-годишна старица спасена од урнатините

Пет дена по разорниот земјотрес, жена на 90-годишна возраст била извлечена од урната куќа во градот Сузу во префектурата Ишикава, на западниот брег на Јапонија, соопшти јапонската полиција. Жената била извлечена од урнатините на двокатницата околу 20 часот и 20 минути по локално време, била комуникативна и одговарала на прашањата на спасувачите, пренесува агенцијата Кјодо. Постарата жена е префрлена на …

Continue Reading

Крафт победи во Бишосхофен, Кобајаши ја освои Новогодишната турнеја

Штефан Крафт победи на последната станица на турнејата Четири скокалници, а Рјоју Кобајаши трет пат во кариерата победи во вкупниот пласман и го освои Златниот орел. Рјоју Кобајаши, не победи ниту еднаш, четири пати беше втор, што му беше доволно за вкупна победа. Јапонецот стана вториот во историјата, кој успеал да победи на Новогодишната турнеја без победа. Пред 25 години …

Continue Reading

Најголемиот напад на Хезболах врз Израел досега: „Ова е само прва реакција“

Про-Иранската шиитска група Хезболах соопшти дека истрелала 62 проектили врз Израел, што би било рекорден број лансирани ракети од почетокот на војната во Газа во октомври. Целта на нападот била воена база во близина на северниот израелски град Мерон, според милицијата, која се смета за сојузник на Иран и на исламистичката организација Хамас во Појасот Газа. Хезболах рече дека нападот …

Continue Reading

Минибус експлодира во Кабул, две лица загинаа

Најмалку две лица загинаа, а 14 се повредени во експлозија на минибус во Кабул, Авганистан, соопштија локалните власти. Полицијата навела дека експлозијата се случила во западниот дел на градот, а причината не е позната, пренесува АП. Ова е прв напад во Авганистан во 2024 година, за кој досега никој не ја презеде одговорноста, но огранокот на Исламската држава во регионот …

Continue Reading

Експлозија во зграда во Рим, се урна зграда, три лица извлечени од урнатините

Во експлозијата што се случи во Рим, се урна станбена зграда, а пожарникарите успеаја да извлечат три лица од урнатините. Како што пренесува АНСА, зградата се срушила во населбата Канале Монтерано, а пожарникарите успеале да извлечат двојка и нивниот 18-годишен син надвор од урнатините и да ги одведат во локална болница. Инспекторите се обидуваат да утврдат што точно ја предизвикало …

Continue Reading
Приведен крадец во Кичево, вршел тешки кражби во станови и куќи

Полицијата трага по 16-годишно момче од Скопје – се оддалечил од установа за згрижување

Вчера во полициската станица Карпош, од Јавната установа за згрижување деца со воспитно – социјални проблеми и нарушено поведение – Скопје било пријавено дека од установата се оддалечил нивниот штитеник Д.Д. на возраст од 16 години, од Скопје. Тој и претходно повеќе пати се оддалечувал и бил пронаоѓан и враќан назад. Се преземаат мерки за пронаоѓање на лицето, велат од …

Continue Reading

Царинско куче намириса дрога вредна 10.000 евра, двајца Албанци приведени во Македонија

Од страна на полициски службеници од Единицата за недозволена трговија со дрога, Сектор за недозволена трговија со дрога оружје и опасни материи при Одделот за криминалистичка полиција, лишени од слобода се А.Н.(64) и Ф.Т.(56), двајцата државјани на Република Албанија. Имено, Единицата за недозволена трговија со дрога при Одделот за криминалистичка полиција, во координација со полициски службеници од СВР Тетово и …

Continue Reading

Секој што ќе одбие работа во Германија го губи правото на надоместок за невработеност

Оние кои ќе одбијат работа во Германија повеќе нема да добиваат помош во форма на граѓански надомест, изјави германскиот министер за труд, Хубертус Хајл. Според неговиот план, на секој што целосно ќе одбие работа ќе му бидат укинати бенефициите до два месеци, но државата ќе продолжи да им плаќа за домување за да го спречи бездомништвото. „Планирана уредба е насочена …

Continue Reading

Нема притвор за Беким Незири – функционерите на ДУИ се недопирливи, велат од Левица

Додека Исмет Гури, поранешен функционер на ДУИ,  е во бегство, за Беким Незири судијата одби да изрече притвор, иако Незири се сомничи за тешко кривично дело за кое е предвидена затворска казна од минимум 5 години, велат од Левица.„Пајазит Пајазити е судијата на претходна постапка, кој не го прифатил предлогот за притвор на Беким Незири за нападот во М-НАВ. Овој …

Continue Reading