Тимо Вернер ќе го засили Тотенхем

Тимо Вернер пристигнува во Тотенхем. Новинарот на „Скај спортс Германија“, Флоријан Плетенберг, објави дека Вернер се согласил да му биде позајмен на Тотенхем до крајот на сезоната. Лајпциг и Тотенхем се во завршни преговори и во текот и до крајот на денот треба да ги договорат финансиските детали, како и за евентуалната откупна клаузула, но Тотенхем нема да биде обврзан …

Continue Reading

(Видео) Таткото на Вања е богат човек и не му треба позајмица од неговата поранешна сопруга, наместен e, тврди српскиот политичар Ного

Српскиот политичар Срѓан Ново во видео на Јутјуб, ја обвини полицијата и Обвинителството, тврдејќи дека се неспособни или пак, ги „монтираат“ причините и вистината за смртта на фризерот Панче Жежовски од Велес и на 14-годишната Вања Ѓорчевска од Скопје. Политичарот ги обвинува дека го наместиле таткото на Вања Ѓорчевска. Според Ного, таткото на Вања е многу богат човек и не …

Continue Reading

(Видео) Фратези и стативата спречија кикс на Интер против Верона

Интер, во невидена драма, која траеше 102 минути ја победи Верона со 2:1, во првиот натпревар од 19.коло во Серија А. Кикс на Интер спречи најпрвин Фратези во 93.минута кога постигна гол за 2:1, а потоа и среќата им беше наклонета на избраниците на Симоне Инзаги. Во 100.минута, Хенри не успеа да реализира пенал, неговиот лош удар заврши во стативата. …

Continue Reading

Појава на свинска болест “Африканска чума” кај свињите во Куманово, Димитриевски апелира на асистенција од МВР

Во просториите на Општина Куманово се одржа состанок на Општински штаб за заштита и спасување во проширен состав, заради појава на свинска болест “Африканска чума”. Ова го објави градоначалникот Максим Димитриевски на социјалните мрежи. „На состанокот се донесени неколку заклучоци: Секој орган да постапи во согласност со своите надлежности и овластувања, да се почитуваат сите мерки за спречување и сузбивање …

Continue Reading

При упадот во М-НАВ имало 40 прелети, авион бил оставен да кружи, тврди Чулев

„Како што дознаваме, неофицијално, во моментот на насилниот упад во зградата на М-НАВ, на македонското небо вршеле прелет околу 40 авиони, а 2 авиони, од кој еден бил на сериозна авио компанија, кружеле над Скопје повеќе време и чекале дозвола за слетување. Во текот на денот имало и две слетувања на НАТО воздухоплови на аеродромот во Скопје, изјави  поранешниот технички …

Continue Reading

Меџити: Изградбата на Поликлиника Сарај е во завршна фаза, следните денови ја пуштаме во употреба

Министерот за здравство д-р Фатмир Меџити информира дека изградбата на Поликлиниката Сарај при Здравствен Дом – Скопје е во завршна фаза и во следните денови треба да биде пуштена во употреба. – Ново, убаво, чисто и средено! Изградбата на Поликлиниката Сарај е во завршна фаза и за неколку денови ја пуштаме во употреба! Горд сум што изминатиов период направиме сериозно …

Continue Reading

Исто како и вчера: Скопје на 7мо место во светот според загаденоста, граѓаните дишат нездрав воздух

Скопје повторно се најде помеѓу топ 10 најзагадени градови во светот според  веб страна која го мери квалитетот на воздухот iqair. Денес сме на 7-мото место исто како и вчера со екстремна загаденост на воздухот. Во некои делови од градот загаденоста достигнуваше и до 750 мг/м3. Според концентрацијата на ПМ-честички во воздухот, измерени во 11 часот по локално време, воздухот …

Continue Reading

Kaj с. Алинци пронајдени минофрлач и граната од Првата светска војна

Вчера во ОВР Прилеп било пријавено дека во атарот на с. Алинци, прилепско на местото викано „Џаферица“ биле пронајдени граната и минофрлач. Веднаш бил повикани пиротехничар од Дирекцијата за заштита и спасување каде било констатирано дека се работи за граната Ф 105 мм од германско производство и еден минофрлач 62мм, кои потекнуваат од Првата светска војна се вели во соопштението …

Continue Reading

Градоначалникот на Општина Илинден ги пречека бадниковите коледари

Градоначалникот на Општина Илинден, Александар Георгиевски, денеска ги пречека младите коледари кои со песна ја вознесоа веста за Христовото Раѓање. На Бадниковите коледари од Општина Илинден кои се собраа во голем број, градоначалникот им подари коледарско пакетче, им посака добро здравје и да имаат среќни празници. Од пред Домот на култура во Илинден Бадниковите коледари се упатија кон Градскиот плоштад …

Continue Reading