Легендата на Атлетико по осум години го напушта Мадрид

Црногорскиот стопер Стефан Савиќ (32) по осум успешни години е пред заминување од Атлетико. Поранешниот играч на Партизан, Манчестер сити и Фиорентина оваа сезона падна во втор план кај тренерот Чоло Симеоне и одигра само 972 минути во сите натпреварувања. Турските медиуми пишуваат дека Фенербахче инсистира на трансферот на официјално најдобриот црногордки фудббалер во 2023 година. Дека Атлетико е подготвен …

Continue Reading

Потребна е итна оставка на Бубевски и Спасовски после објавата на српскиот политичар за убиството на малата Вања, објави професорот Кекеновски

Универзитетскиот професорот Јове Кекеновски се огласи на „Фејсбук“ и повика на инта оставка на шефот на Основното јавно обвинителство (ОЈО) Скопје, Гаврил Бубевски и министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски откако српскиот политичар Срѓан Ного во видео на Јутјуб, ја обвини македонската полицијата и Обвинителство, тврдејќи дека се неспособни или пак, ги „монтираат“ причините и вистината за смртта на фризерот Панче …

Continue Reading

Јанкуловска прослави Бадник со семејството по три години во затвор

Јанкуловска прослави Бадник со семејството по три години во затвор. На својот „Фејсбук“ профил таа објави фотографија и напиша „Христос се роди! Навистина се роди! Честит Божиќ“. Јанкуловска и претходно објави фотографија на социјалните мрежи како го подготвува лепчето со паричка за Бадник. Фотографија преземена од „Фејсбук“ во 2014 година По три години и еден месец ексминистерката за внатрешни работи, …

Continue Reading

Бадник во Клиника Жан Митрев како дома

Неподвижна пациентка го прослави Бадник во Клиника Жан Митрев како во домашна атмосфера. Вработените на Клиника Жан Митрев организираа бадникова трпеза за да може пациентката, која по комплексна операција на рбетот не смее да се движи, да ја почувствува празничната атмосфера. Болничката соба беше украсена со бадниково дрво, беше направено бадниково лепче и сите традиционални бадникови јадења.

Continue Reading

Кумановци на бунт, не даваат закопување мртви свињи, се плашат од загадување на околината

Во кумановска Речица се јави револт од страна на граѓаните бидејќи се против закопување мртви свињи. Жителите се судрија со полицијата откако претходно не дозволија да поминат камиони на Агенцијата за храна и ветеринарство во кои имаше свињи умрени од болеста африканска чума. Свињите ие требало да бидат закопани во атарот на селото, на што граѓаните се спротивставиле. Револтот се …

Continue Reading

Ѓуров: Македонија е на ова дереџе бидејќи способните, чесни и квалитетни луѓе се држат надвор од политика, граѓански активизам, влијанија во јавниот живот….

Македонија е на ова дереџе бидејќи способните, чесни и квалитетни луѓе се држат надвор од политика, граѓански активизам, влијанија во јавниот живот…. Тие си живеат во свој “меур”. Создаваат бизнис или градат кариери. Легитимно….но за средена земја. Тие остануваат пасивни и оставаат простор во јавниот сектор на позиции да дојдат неспособни и нечесни луѓе. Луѓе кои ако не е политиката …

Continue Reading

Тасевски: Ова нормален човек не може веќе да го издржи

Ова нормален човек не може веќе да го издржи. Познавам лично барем шест седум контролори на летање. Да, со гордост кажувам, сите се Македонци и Македонки, школувани со сите можни сертификати. По 15, 20 години искуство. На тие да им влезат силеџии, Албанци од ДУИ и да ги нападнат за време на работата додека наведуваат десетина авиони со стотици патници …

Continue Reading

Проф. Ванковска: Државата е празна фасада, сѐ е приватизирано, на еден или друг начин. И примитивизирано!

Тоа што институција од критична инфраструктура е чувана од приватна агенција е резултат на “генијално” експертско решение внесено во закон. Приватните агенции не само што чуваат вакви институции, туку и државни (АРМ, на пример), но се бара и овластување тие да образуваат и лиценцираат луѓе за заштита на критична инфраструктура (закон за заштита на критична инфраструктура). Државата е празна фасада, …

Continue Reading

Киев: Русија користи проектили произведени во Северна Кореја

Властите во Киев соопштија дека Русија во нападите врз Украина користи ракети произведени во Северна Кореја. Портпаролот на украинското обвинителство Дмитро Чубенко изјави дека севернокорејска ракета е една од проектилите што го погодија Харков на 2 јануари. Чубенко изјави дека „начинот на производство“ на севернокорејската ракета „не е многу модерен“, пренесува Ројтерс. Затоа сме склони да мислиме дека се работи …

Continue Reading