Киев: Русија користи проектили произведени во Северна Кореја

Киев-Русија-користи-проектили-произведени-во-Северна-Кореја.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKВластите во Киев соопштија дека Русија во нападите врз Украина користи ракети произведени во Северна Кореја.

Портпаролот на украинското обвинителство Дмитро Чубенко изјави дека севернокорејска ракета е една од проектилите што го погодија Харков на 2 јануари.

Чубенко изјави дека „начинот на производство“ на севернокорејската ракета „не е многу модерен“, пренесува Ројтерс.

Затоа сме склони да мислиме дека се работи за проектил испорачан од Северна Кореја, изјави Чубенко.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK