(Видео) Жесток напад врз рускиот град Белгород, насекаде експлозии и паника

Во тек е жесток напад на руски Белгород. Според снимките на социјалните мрежи, низ градот се случиле повеќе експлозии. Автомобили, згради горат… Жителите споделуваат видеа каде се слушаат вресоци и се гледа чад во центарот. Засега нема детали за можни жртви и цели. Белгород е град на границата на Русија и Украина, а досега беше честа мета на украински напади. …

Continue Reading

(Видео) Челси водеше 0:3 па едвај спаси „жива глава“ на Кенилворт роуд

Фудбалерите на Челзи го совладаа Лутон со 3:2 како гостин во натпреварот од 20. коло на Премиер лигата. „Сините“ имаа водство 0:3, на крајот, благодарение на голманот Петровиќ едвај ја сочуваа победата. Двоен стрелец за тимот на Покетино беше Кол Палмер, тој беше и асистент на голот на Мадуеке, но и покрај водството од 3:0, Челзи едвај успеа да победи. …

Continue Reading

Модриќ нема намера да се сели во Саудиска Арабија

Лука Модриќ откри дека нема да го напупти Реал Мадрид и дека не размислува за трансфер во Саудиска Арабија. Модриќ од летниот преоден рок се поврзува со клубови од Саудиска Арабија. „Мојот план е да продолжам да пишувам историја во Реал Мадрид, да победувам и да освојувам трофеи и се надевам дека ќе го направам тоа оваа сезона. Се надевам …

Continue Reading

Серискиот убиец Ханибал Канибал го помина 50-тиот Божик зад решетки

Ханибал Канибал, како што го нарекуваат британските медиуми, стана затвореник со најдолг стаж во казнениот систем на Обединетото Кралство. Роберт Модсли, кој во јуни наполни 70 години, веќе 45 години е во самица, што се смета за светски рекорд. Тој бил затворен за убиство во 1974 година кога имал 21 година. Модсли бил сместен во самица во 1978 година, откако …

Continue Reading

Град Скопје започна со изградба на една од двете новопроектирани улици во Карпош

Градоначалничката на Град Скопје Данела Арсовска со екипи од Секторот за планирање и уредување на просторот на Град Скопје и јавното претпријатие Улици и патишта, извршија увид во почетокот на градежните работи на изградбата на новопроектираната улица 4 во населеното место Криви Дол во општина Карпош. Отпочнувањето со изградба на една од двете новопроектирани улици во ова населено место, улицата …

Continue Reading

„Џедај“ е пред трансфер во Ливерпул

Јирген Клоп во зимскиот преоден рок ќе мора да донесе лев бек, откако кратко време остана без Енди Робертсон и Костас Цимикас. Енди Робертсон се повреди во октомври во дресот на Шкотска, а Цимикас заработи бизарна повреда, пред една недела во дербто со Арсенал, кога се судри со својот тренер. Во Ливерпул сега бараат замена, а како што пренесуваат тамошните …

Continue Reading

Родри најдобар на полусезоната, Сон е пред Халанд и Салах

Oпта спортс, компанија за спортска аналитика од Велика Британија, го објави „Најдобриот тим во Премиер лигата“ на половина од сезоната врз основа на просечните оценки. Најдобро оценет фудбалер по првиот дел од сезоната е играчот од средниот ред на Манчестер сити, Родри со вкупно 87,2 поени. Следен е Сон Хеунг-Мин од Тотенхем, а трет е Бернардо Силва, исто така член …

Continue Reading

Возовите со илјадници луѓе чекаат во близина на Лондон поради поплавен тунел

Најмалку 14 возови на Еуростар меѓу градовите во континентална Европа и Велика Британија денеска беа во прекин поради затворање на линијата во близина на Лондон, соопшти компанијата. „Најмалку 14 возови се суспендирани поради затворањето на линијата во близина на Лондон. Поради инфраструктурен проблем на линијата за супербрзи воз во близина на Лондон, принудени сме да откажеме некои линии што поаѓаат …

Continue Reading

Протест на иницијативата „ПроГлас“ во Белград

На платото пред фонтаната на Теразије во Белград денеска нешто по 12 часот почна протестот што го организира иницијативата „ПроГлас“ поради наводна изборна кражба. Поради протестот блокиран е сообраќајот на улицата Крал Милан од Плоштадот на републиката. На протестот под мотото „Не се согласуваме“ кај фонтаната се приклучија и студентите кои ја минаа ноќта под шатори на улицата „Кнез Милош“, …

Continue Reading