Курти: Косово што поскоро да добие статус на земја кандидат за членство во ЕУ

kurti1.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKТочно една година по поднесувањето на апликацијата за членство на Косово во Европската унија, косовскиот премиер Албин Курти изјави дека Косово треба што поскоро да добие статус на земја кандидат за членство во ЕУ.

Оценувајќи го како историско отворањето на преговорите за членство на Украина и Молдавија во ЕУ, Курти рече дека членството на земјите од Западен Балкан е начин да се обезбеди мир на континентот.

„Како една од најдемократските и најпро-ЕУ земји во регионот, Косово треба да добие кандидатски статус без одлагање“, напиша Курти на платформата Х.

На 15 декември 2022 година, Курти ја поднесе апликацијата на Косово за членство во ЕУ до Чешката Република, земјата која тогаш претседаваше со ЕУ.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK